Wysokie ceny wieprzowiny uderzą w Dino?

W poniedziałek 19 sierpnia po sesji giełdowej poznamy wyniki Dino Polska za II kwartał 2019 roku.

Według najnowszej rekomendacji DM BOŚ wydanej w na początku sierpnia lipca, czyli już po zakończeniu tego okresu, spółka powinna powrócić do wysokiej dynamiki LfL w II kw. wspieranej przez efekt bazy oraz efekt kalendarzowy (analitycy oszacowali wzrost tego wskaźnika na poziomie +16,5%).

– Biorąc pod uwagę fakt, że Dino konsoliduje wyniki zakładów przetwórstwa mięsnego Agro-Rydzyna, wzrost ceny mięsa wieprzowego o 25% rok do roku w II kw. 2019 może wywierać presję na marżę brutto na sprzedaży spółki – pisze Piotr Bogusz, autor rekomendacji, wskazując, że przez ostatnie 6 kwartałów rentowność spółki była wspierana przez spadek cen mięsa wieprzowego w ujęciu rocznym. – W II kw. oczekujemy obniżenia marży EBITDA o 0,1 pp. rdr do 8,7% oraz poprawy EBITDA o 34% rdr. W kolejnych kwartałach dynamika LfL powinna być wspierana przez efekt niskiej bazy oraz utrzymujący się wysoki odsetek sklepów działających poniżej 3 lat – dodaje.

Jednocześnie analityk oczekuje utrzymania się presji kosztowej oraz widzi ograniczony potencjał do dalszej poprawy cyklu konwersji gotówki w 2019 roku (spółka istotnie poprawiła ten wskaźnik w 2018 roku).

– Pomimo oczekiwanej poprawy wyników w kolejnych kwartałach, uważamy że obecna wycena dyskontuje zbyt optymistyczną ścieżkę wzrostu wyników spółki w kolejnych latach. Po ostatnich wzrostach ceny akcji Dino, obniżamy naszą rekomendację z "redukuj" do "sprzedaj" bez zmiany ceny docelowej – konkluduje Piotr Bogusz.

Wcześniej, w połowie lipca, także analitycy DM BOŚ obniżyli rekomendację Dino Polska do "sprzedaj", podnosząc jednak cenę docelową do 130,7 zł. Przed publikacja wyników akcje Dino rosły na GPW o 2,65% do 135,5 zł, jednak zdaniem analityków swoje apogeum osiągnęły w lipcu, gdy przekroczyły 148 zł za akcję, a potencjał spadku przekracza 20%.

W i kwartale roku Dino miało 67 mln zł zysku netto wobec prognoz analityków na poziomie 63,6 mln zł zysku.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 2337 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }