Przybywa sklepów internetowych

I to w szybkim tempie. W I połowie 2019 roku przybyło ich niemal 3 tys., tyle, ile do tej pory powstawało w ciągu roku.

Takie wnioski wynikają z danych Bisnode Polska, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej". 2,8 tys. nowych e-sklepów powstałych między styczniem a czerwcem to rekord. Łącznie działa ich już w naszym kraju 31,7 tys. Wartość zakupionych w sieci towarów rocznie to 50 mld zł - i szybko rośnie.

Wciąż najchętniej konsumenci kupują odzież, obuwie i dodatki (39%), a następnie elektronikę (36%) i kosmetyki (32%). Najbardziej aktywnymi klientami e-sklepów są konsumenci w wieku 25-34 lata (3,4 mln internautów), a następnie 35-44-latkowie (o milion mniej - dokładnie tyle samo jest kupujących w sieci 15-24-latków). Im starsza grupa wiekowa, tym mniej dokonujących transakcji. Wśród 65-latków i osób jeszcze starszych w internecie robi zakupy 300 tys. Polaków, natomiast 6,4 mln deklaruje, że nie kupuje w ten sposób w ogóle. Jednak już niemal dwie trzecie internautów (dokładnie 62%) zrobiło zakupy w sieci choć raz.

Jak uzasadnia gazeta, to efekt zarówno rynkowych, jak i prawnych zmian w handlu. Do tych ostatnich należy zakaz handlu w niedziele, uniemożliwiający dokonywanie zakupów w sklepach stacjonarnych w dzień, w którym konsumenci mają więcej czasu oraz planowany podatek od sprzedaży detalicznej, który ma wejść w 2020 r. i objąć tylko sklepy stacjonarne. Do tego dochodzą zmiany zachowań konsumentów, którzy mają coraz więcej zaufania do handlu w sieci i cenią sobie szeroki wybór oraz wygodę, jakie oferują sklepy internetowe, a także fakt, że w ciągu dwóch tygodni można zrezygnować z zakupu bez uzasadnienia. Według prognoz Ecommerce Europe tylko w tym roku wydatki polskich internautów mają wzrosnąć o 25%.

Magdalena Weiss 2316 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }