Drogo, coraz drożej

Inflacja wciąż powyżej celu inflacyjnego NBP i wciąż pnie się w górę.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2019 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. wzrosły o 2,9% (w tym usług – o 4,2% i towarów – o 2,4%).

Żywność znowu była jednym z liderów drożyzny – średnio trzeba za nią płacić o 7,3% więcej niż rok wcześniej. Mocniej wzrosły jedynie ceny wywozu śmieci - o niemal jedną czwartą. Ogółem żywność i napoje bezalkoholowe podrożały w ciągu roku o 6,8% – najszybciej od maja 2011 roku! Oczywiście nie za wszystkie produkty trzeba było płacić aż o tyle więcej. Najgorzej jest w dalszym ciągu z warzywami, które są droższe o 32,4% niż w lipcu 2018 roku, cukier, który, odrabiając straty z poprzednich okresów podrożał o 28,4% oraz wieprzowina i pieczywo – odpowiednio o 12,4% oraz 9,6%. Tańsze niż rok temu były niektóre produkty nabiałowe: mleko, jaja, masło, a także tłuszcze roślinne. Minimalnie mniej trzeba było też płacić za herbatę. Przypomnijmy, że jeszcze w marcu Narodowy Bank Polski prognozował, że w całym roku 2019 inflacja żywności wyniesie 2,2%. W lipcu podniósł tę prognozę do 3,8%.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 2337 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }