Pracownik zwolniony z IKEI: Okręgowy Inspektor Pracy nie dopatrzył się uchybień

Okręgowa Inspekcja Pracy w Krakowie nie doszukała się uchybień w postępowaniu IKEI wobec zwolnionego pracownika, który nie chciał uczestniczyć w propagowaniu ideologii LGBT. Ostatecznie jednak decyzję, czy zwolnienie naruszyło przepisy prawa, podejmie sąd.

O sprawie pisaliśmy kilkukrotnie. W czerwcu IKEA wyprodukowała specjalną, tęczową torbę, między innymi w taki sposób włączając się w obchody Miesiąca Dumy LGBT. Propagowaniu ideologii LGBT sprzeciwił się jeden z pracowników sklepu (m.in. cytując Biblię), który został zwolniony. Sprawa nabrała rozgłosu. Sprawę szczegółowo opisał m.in. Instytut Ordo Iuris, który złożył w imieniu mężczyzny pozew domagając się uznania wypowiedzenia za "bezskuteczne, a także wypłaty odszkodowania i przekazania środków na cele charytatywne".

- Podejmujemy działania zawsze zgodnie z prawem pracy i naszymi wartościami - tłumaczy IKEA w oświadczeniu.

Do sprawy włączył się też Rzecznik Praw Obywatelskich, który 28 czerwca podał, że podjął się "z urzędu" wyjaśnienia sprawy zwolnienia pracownika (...) ze względu na jego poglądy związane z wyznawaną religią. Rzecznik zwróci się do właściwych podmiotów o niezbędne informacje. W toku postępowania wyjaśniającego zwrócił się zatem m.in. do spółki IKEA oraz do Okręgowego Inspektora Pracy.

Pierwsze wnioski już są. "Przeprowadzający kontrolę inspektorzy nie sformułowali żadnych uwag co do tych dokumentów. W protokole podkreślono, że pracownicy podpisują po rozpoczęciu pracy oświadczenia o zapoznaniu się z Regulaminem Pracy i Kodeksem Postępowania Grupy IKEA. W odniesieniu do wypowiedzenia umowy z pracownikiem, którego dotyczy sprawa, stwierdzono, że „podano w sposób szczegółowy przyczynę wypowiedzenia ze wskazaniem naruszonych przez pracownika przepisów prawa pracy, w tym regulaminów wewnętrznych”- podał Rzecznik Praw Obywatelskich. Jednocześnie w wyniku kontroli Okręgowego Inspektora Pracy w Krakowie nie wydano dla pracodawcy żadnych zaleceń pokontrolnych.

Ostatecznie jednak decyzję, czy zwolnienie naruszyło przepisy prawa, podejmie sąd a "Rzecznik Praw Obywatelskich rozważy zasadność podjęcia dalszych czynności po zapoznaniu się z wyrokiem, jaki w tej sprawie zostanie wydany". 

O konflikcie z byłym już pracownikiem IKEA pisaliśmy również tutaj.

 

Ilona Mrozowska 3652 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.