Przybywa godzin ciszy

Należąca do EPP Galeria Solna w Inowrocławiu wprowadza godziny ciszy w ramach akcji "Wspieramy po cichu". Chwilę wcześniej tego typu rozwiązanie dedykowane osobom z autyzmem wprowadziła sieć Auchan. Na początku kwietnia br. "ciche godziny" wprowadziła też Galeria Katowicka.

W każdą sobotę w godz. od 9.00 do 11.00 w częściach wspólnych Galerii Solnej wyciszana będzie muzyka oraz reklamy dźwiękowe. Ponadto na wewnętrznym placu zostanie wyłączone zmieniające kolor oświetlenie. Wszystko po to, aby ograniczyć nadmiar bodźców, który może wywoływać znaczny dyskomfort u osób ze spektrum autyzmu i zaburzeniami pokrewnymi.

Galeria Solna od lat angażuje się we wspieranie osób cierpiących na autyzm i rozpowszechnianie wiedzy na temat tej choroby. - Co roku właśnie spod naszego centrum handlowego startuje inowrocławski Niebieski Bieg Świadomości, w którym udział bierze kilkaset osób z całej Polski. Postanowiliśmy pójść o krok dalej i z myślą o naszych klientach ze spektrum autyzmu wprowadzamy tzw. Godziny ciszy – wyjaśnia Emila Iwanciw-Czerwińska, dyrektor Galerii Solnej.

Dominika Kucharska, manager ds. marketingu Galerii Solnej, uważa, że z tych zmian ucieszą się także osoby w pełni zdrowe, które po prostu cenią ciszę i spokój. - Bardzo cieszy nas fakt, że w akcję włączyło się wielu naszych najemców. W trakcie „Godzin ciszy” wyciszą oni muzykę w swoich sklepach i przyciemnią oświetlenie – informuje Kucharska.

Dotychczas do akcji dołączyli następujący najemcy centrum: Mobile4U, Coccodrillo, Via Aromo, McDonald’s, Świat Zabawek, Optyk Studio, New Yorker, House, Diverse, Lee Wrangler, Deichmann. Akcji przyświeca hasło “Wspieramy po cichu”.

 Cisza też w innych sklepach

Inicjatywa nie jest nowa, lecz wpisuje się w trend, jaki pojawił się kilka miesięcy temu w niektórych sieciach handlowych. Prekursorem jest Auchan, który sukcesywnie wprowadza „strefy ciszy” w swoich placówkach.

W wybranych godzinach w jeden dzień tygodnia przyciemniane jest światło, a muzyka i telewizory wyłączane. Kasjerzy otwierają też dodatkową kasę. Wszystko to, by pomóc osobom z autyzmem zrobić zakupy w komfortowych dla nich warunkach.

"Godziny ciszy" to oddolna inicjatywa hipermarketu Auchan Częstochowa Północ. Sklep wprowadził ją z pomocą Stowarzyszenia „Daj mi czas” na początku kwietnia 2019 r. z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie. Inicjatywa spotkała się z tak dobrym przyjęciem, że "Godziny ciszy" wprowadziły już inne sklepy sieci Auchan, np. w Warszawie, Wrocławiu, w Gdańsku, Radomiu czy Rzeszowie. Pozostałe są w trakcie przygotowań.

O wyborze dnia i godzin, w których obowiązywać miałaby akcja w danym sklepie Auchan, decydują dyrektorzy poszczególnych placówek po konsultacjach z lokalnymi stowarzyszeniami i fundacjami.

Na początku kwietnia br. "ciche godziny" wprowadziła też Galeria Katowicka. Od jesieni 2018 r. w Galerii Katowickiej funkcjonuje też "Pokój Wyciszenia" przeznaczony dla osób z obniżoną sprawnością funkcjonowania społecznego, wynikającą ze spektrum autyzmu.

 

Katarzyna Pierzchała 3548 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.