BLIK popularniejszy niż karty płatnicze

Tak podaje Polski Standard Płatności. W samym tylko pierwszym półroczu 2019 r. przy użyciu BLIK-a dokonano tylu transakcji co w całym 2018 r.

Dodatkowo już dwa na trzy terminale płatnicze w polskich sklepach pozwalają skorzystać z takiej formy płatności. 

Od kwietnia do czerwca tego roku użytkownicy BLIK-a zrealizowali za jego pomocą ponad 49,3 mln transakcji, dzięki czemu pierwsze półrocze zakończyło się wynikiem porównywalnym do tego, jaki został osiągnięty w całym roku ubiegłym (ok. 90 mln). Najczęściej BLIK wykorzystywany jest podczas zakupów w internecie (34,7 mln transakcji, 70%), a na drugim miejscu (z wynikiem 6 mln) znajdują się wypłaty z bankomatów.

Kwartał do kwartału liczba płatności BLIKIEM w internecie wzrosła o 16%. Rok do roku wzrost wyniósł aż 168%. Drugim najpopularniejszym kanałem dla BLIKA pozostają wypłaty i wpłaty z bankomatów. Ich wzrost to 28% w stosunku do pierwszego kwartału i 73% rok do roku.

W drugim kwartale olbrzymie wzrosty zanotowały też dwie pozostałe formy: płatności stacjonarne (+79% kwartał do kwartału i +363% rok do roku, 5 mln transakcji) oraz przelewy na telefon (+38% kdk i +265% rdr, 3,6 mln transakcji).

W drugim kwartale 2019 r. BLIK wykorzystywany był średnio 545 tys. razy dziennie, a w rekordowym dniu transakcji było 759 tys. BLIKA obsługuje już spora część sklepów stacjonarnych i praktycznie każdy sklep internetowy, a korzystać z niego pozwalają wszystkie duże banki, od 31 lipca br. także spółdzielcze.

– BLIK jest obecnie dostępny praktycznie dla wszystkich użytkowników bankowości mobilnej w Polsce – komentuje Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności. – Nadal widzimy ogromny potencjał w rozwijaniu możliwości, jakie daje BLIK.

Średnia kwota transakcji BLIKIEM w tym okresie wyniosła 131 zł.

Magdalena Weiss 2524 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.