Tesco zwolni 4,5 tys. pracowników

Redukcje stanowisk dotykają nie tylko polskich pracowników sieci Tesco. W Wielkiej Brytanii pracę straci 4,5 tys. zatrudnionych.

Swoją decyzję zarząd Tesco ogłosiło w poniedziałek 5 sierpnia. W celu "uproszczenia i uelastycznienia procesów operacyjnych i administracyjnych" koncern wprowadzi zmiany głównie w formacie Tesco Metro oraz - częściowo - Tesco Express. Dotkną one wszystkich 153 sklepów pod pierwszym z wymienionych szyldów i 134 z 1750 pod drugim.

- Zmiany w naszych sklepach Metro mają służyć dopasowaniu formatu do zachowań i potrzeb konsumentów. Był on pomyślany jako miejsce większych, tygodniowych zakupów, ale obecnie 70% klientów traktuje te placówki jak sklepy convenience i zaopatruje się w nich codziennie - głosi komunikat firmy.

Dlatego zmniejszony zostanie asortyment i zapasy magazynowe, zmniejszy się liczba pracowników administracyjnych, a obsługa sklepowa dostanie bardziej elastyczny zakres obowiązków, tak by zaspokoić potrzeby klientów w godzinach szczytu. Z kolei w wybranych sklepach Tesco Express skrócone zostaną godziny otwarcia i procedury uzupełniania luk na półkach.

- W pełnym wyzwań, nieustannie zmieniającym się środowisku handlu detalicznego, z rosnącą presją kosztową musimy stale przyglądać się sposobowi, w jaki prowadzimy nasz biznes i dopasowywać go do zachowań konsumentów, zachowując efektywność działań - powiedział Jason Tarry, prezes Tesco na Wielką Brytanię i Republikę Irlandii.

Przypomnijmy, że Tesco od kilku lat zamyka sklepy w Polsce i zwalnia kolejnych pracowników. 30 lipca firma poinformowała o wycofaniu się z formatu dużych hipermarketów i skupieniu się na mniejszych obiektach. Decyzja ta oznacza przebudowę największych hipermarketów do formatu tzw. hipermarketu kompaktowego, który funkcjonował będzie obok istniejącego formatu supermarketów. Poza przebudowami Tesco potwierdziło, iż jest na etapie finalizacji umów sprzedaży 8 dużych hipermarketów (w połowie lipca sieć informowała o sprzedaży 5 sklepów i zamknięciu jednego). Obecnie chodzi o placówki w Tychach, Piastowie, Rzeszowie, Żarach, Warszawie (Gocław), Bydgoszczy, Gdyni i Gorzowie Wielkopolskim oraz dwa mniejsze formaty Tesco w Sosnowcu i Warszawie przy ul. Wolskiej. Łącznie 10 sklepów. Pracę ma stracić 2 tys. osób. Szczegóły tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 2596 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.