Tesco zwolni ponad 2 tys. osób!

Nie milkną echa dopiero co ogłoszonej przez Tesco decyzji o zmianie formatu swoich sklepów z hiper- na supermarkety. Pod młotek idą też kolejne placówki, co pociąga za sobą zwolnienia. Prace ma stracić ponad 2 tys. osób.

1 sierpnia 2019 r. NSZZ "Solidarność" otrzymał pismo z zawiadomieniem o zamiarze rozwiązania umów o pracę z przyczyn nie dotyczących pracowników. Przyczyną zwolnień grupowych jest zamknięcie sklepów formatu hipermarket w Rzeszowie, Żarach, Gliwicach i Tychach. Zwolnienia dotkną 1923 osoby na stanowiskach podstawowych oraz 231 osób na stanowiskach kierowniczych.

Zwolnienia ruszą 22 sierpnia i potrwają do 31 października 2019 r.

Przypomnijmy. 30 lipca firma Tesco przekazała pracownikom szczegóły planu dotyczącego skoncentrowania swoich działań w Polsce na mniejszych formatach, które - jak podkreśla operator - notują lepsze wyniki.

Decyzja ta oznacza przebudowę największych hipermarketów do formatu tzw. hipermarketu kompaktowego, który funkcjonował będzie obok istniejącego formatu supermarketów. Poza przebudowami, Tesco potwierdziło, iż jest na etapie finalizacji umów sprzedaży 8 dużych hipermarketów (w połowie lipca sieć informowała o sprzedaży 5 sklepów i zamknięciu jednego). Obecnie chodzi o placówki w Tychach, Piastowie, Rzeszowie, Żarach, Warszawie (Gocław), Bydgoszczy, Gdyni i Gorzowie Wielkopolskim oraz dwa mniejsze formaty Tesco w Sosnowcu i Warszawie przy ul. Wolskiej. Łącznie 10 sklepów. Szczegóły tutaj.

Jednocześnie w sieci zaczęły pojawiać się zdjęcia zaniepokojonych klientów, którzy fotografowali puste półki w sklepach Tesco w całej Polsce. Jak się okazało, to właśnie zwiastun zmian, jakie szykuje Tesco, aby w naszym kraju w ogóle przetrwać. Na sierpień planowana jest redukcja asortymentu w największych sklepach, aby zakupy dla klientów - jak tłumaczy sieć - były prostsze i bardziej przyjazne. Jednocześnie nowa oferta ma być łatwiejsza do zarządzania dla pracowników w sklepach. W hipermarketach kompaktowych oraz supermarketach gama produktów spożywczych również zostanie "odpowiednio dopasowana i uproszczona".

To dlatego w sklepach Tesco prowadzona jest wielka wyprzedaż - upusty na wybrane produkty sięgają 50%. Tańsze są przede wszystkim artykuły kosmetyczne, wybrane przemysłowe, ale także niektóre alkohole, m.in. whisky i wódki.

Zdjęcie: Shutterstock

Ilona Mrozowska 3646 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.