Wzgórza prosecco na liście światowego dziedzictwa UNESCO

Włoskie wzgórza, na których dojrzewają winogrona służące do wyrobu wina prosecco, trafiły na listę światowego dziedzictwa UNESCO. O wyróżnienie dla regionu ubiegano się od ponad dekady.

Prosecco to włoskie białe wino musujące, produkowane w regionach między wzgórzami Conegliano
i Valdobbiadene. Dzięki lekkiemu, owocowemu smakowi, trunek podbił podniebienia miłośników win, zyskując miano najlepiej sprzedającego się wina musującego na świecie. Teraz, za sprawą wpisania terenów, z których się wywodzi, na listę UNESCO, ma szansę stać się jeszcze bardziej cenionym trunkiem.

Wzgórza prosecco to już 55 włoski region wpisany na poważaną listę. Umieszczenie go wśród najcenniejszych obiektów dziedzictwa kulturowego i naturalnego na świecie, to nie tylko podniesienie prestiżu wina tworzonego z rosnących tam winogron, ale też gwarancja ochrony tego wyjątkowego miejsca i jego roli dla przyszłych pokoleń.

Popularność wina prosecco dotarła również do Polski. Jak mówił nam na początku tego roku Robert Ogór, prezes zarządu Ambry, prosecco odpowiada już za 68% wzrostu całej kategorii wina, a jego udział wartościowy osiągnął prawie 30%. 

W zestawieniu, jakie przygotowała agencja badawcza Nielsen 10 najczęściej spożywanych w naszym kraju alkoholi, wina musujące zajmują wysoką, piątą pozycję (po piwie, wódce, whisky i winie stołowym). Jak podają eksperci Nielsena, wino to rozwija się w bardzo wysokim tempie 9% rocznie. Dzieje się tak głównie za sprawą tak modnych ostatnio prosecco, ale i cavy, które są prawdziwym hitem w kategorii – sprzedaż tych odmian wzrosła w 2018 r. odpowiednio o 46% i 22%. Co ciekawe, już drugi rok z rzędu spada sprzedaż szampana, który przestał cieszyć się aż takim uznaniem. 

Każdy z producentów stara się zatem mieć to wyjątkowe musujące wino w ofercie. Vinex podkreśla np., że jego Terra Serena jest winem pochodzącym z Winnic Serena, które leżą właśnie w samym centrum strefy wpisanej na listę UNESCO. 

 

 

Ilona Mrozowska 3646 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.