Batalii o podatek od sprzedaży detalicznej ciąg dalszy

Komisja Europejska skorzystała ze swojego prawa i odwołała się od decyzji Sądu Unii Europejskiej, który przyznał rację polskiemu rządowi w sprawie możliwości poboru podatku od sprzedaży detalicznej.

Komisja Europejska wniosła odwołanie od wyroku sądu UE ws. podatku od sprzedaży detalicznej, o czym poinformował portal wpolityce.pl 23 lipca. Dla rządu nie może być to jednak zaskoczenie, gdyś taki scenariusz brany był pod uwagę zaraz po tym jak 16 maja 2019 r. Sąd Unii Europejskiej (SUE) wydał orzeczenie dotyczące złożonych przez Polskę skarg na decyzję Komisji Europejskiej i orzekł, że podatek od sprzedaży detalicznej nie stanowi pomocy państwa, a tym samym stwierdził nieważność decyzji KE. Wyrok nie jest prawomocny, dlatego KE miała prawo do złożenia odwołania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), a termin odwołania mijał 26 lipca br.

Jeszcze zanim doszło do odwołania, ale już po korzystnym dla Polski wyroku Sądu Unii Europejskiej, z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wynikało, iż nasz rząd chce jak najszybciej przywrócić pobór podatku od sprzedaży detalicznej. Teraz jest już projekt w tej sprawie.

- W projekcie przewiduje się zmianę art. 11a ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, na podstawie którego, w terminie do 31 grudnia 2019 r. stosowane jest zawieszenie pobierania tego podatku. W konsekwencji projektowana ustawa przywraca stosowanie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej do przychodów ze sprzedaży detalicznej osiągniętych od dnia 1 września 2019 r. - napisano.

W przypadku odwołania (co właśnie się wydarzyło) "termin wpłaty podatku od sprzedaży detalicznej za okres od dnia wejścia w życie projektowanych przepisów zostanie przedłużony".

Zdania, co do sensu wprowadzenia dodatkowej daniny w życie są podzielone, ale większość głosów mówi o tym, że koszty podatku zostaną przerzucone na konsumentów i to oni stracą najwięcej. Szczegóły tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock

Ilona Mrozowska 3646 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.