Biedronka znajduje się w top 10 największych podatników w Polsce

Jeronimo Martins, operator sieci Biedronka, znajduje się w czołówce największych płatników podatków dochodowych i składek w Polsce za 2018 r. plasując się za takimi tuzami bankowymi jak: Mbank, ING oraz Santander.

Tematowi, która firma płaci najwięcej podatków w Polsce przyjrzał się Aleksander Łaszek, członek Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Wyliczył on, że dochody państw generowane w 10 największych płatnikach rosną z 7 mld zł do ponad 24 mld zł w 2018 r. (w tym jest 3 mld zł podatku bankowego).

Z analizy wynika, że top 10 największych podatników stanowią: Mbank, ING, Santader, Jeronimo Martins, KGHM, PGNiG, PGE, PKN Orlen, PKO BP oraz PZU. A to oznacza, że Jeronimo Martins, operator sieci Biedronka, jest siecią handlową, która płaci największe podatki.

- Dane o 10 największych podatnikach według MF uzupełniliśmy o szereg danych na podstawie sprawozdań finansowych firm oraz listy 500 spółek Rzeczpospolitej - tłumaczy wyniki analizy Aleksander Łaszek. - Po pierwsze patrzymy na dane skonsolidowane, obejmujące także CIT płacony przez inne, mniejsze podmioty w ramach danej grup kapitałowej[1]. Po drugie oszacowujemy wielkość składek ZUS i NFZ oraz PIT płaconych za pracowników, co dopiero pokazuje pełne znaczenie poszczególnych firm dla finansów publicznych - mówi. - W szacunkach nie uwzględniamy akcyzy i VAT, przyjmując, że są one przeniesione na konsumenta. Zresztą bez szczegółowych danych ze strony samych firm oszacowanie płaconych przez nie VAT i akcyzy byłoby obciążone bardzo dużym błędem ze względu na zróżnicowanie stawek.  Kwestią otwartą jest ujęcie podatku bankowego, który podobnie jak akcyza i VAT w znacznej mierze jest przerzucany na konsumentów - dodaje Aleksander Łaszek.[1] Porównywalność do danych MF ogranicza to, że dane ze sprawozdań uwzględniają zarówno podatki bieżące, jak i odroczone.

Ilona Mrozowska 4378 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.