Ryszard Petru chciał uwolnić handel, nie udało się

W marcu ekonomista i polityk Ryszarda Petru powołał Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Uwolnijmy handel" i rozpoczął zbiórkę zbiórkę 100 000 podpisów pod Obywatelską Inicjatywą Ustawodawczą uchylającą ograniczenia handlu w niedziele. Zdołał zebrać połowę.

Zamiast planowanych 100 tys. podpisów jest zaledwie 51 tys., a więc połowa. Tym samym skończyła się samozwańcza akcja polityka Ryszarda Petru odbywająca się pod hasłem "Uwolnijmy handel", którą próbowano udowodnić, że Polacy nie chcą ograniczeń handlu w niedziele.

Na stronie akcji pojawił się informacja: "Dziękujemy za włączenie się w zbiórkę podpisów. Do 1 lipca zebraliśmy 51 290 podpisów. Z dniem 23 lipca Komitet Inicjatywy Ustawodawczej ulega rozwiązaniu".

Według pomysłodawcy inicjatywy, polityka Ryszarda Petru, w Polsce należało przywrócić poprzedni stan prawny. W jego ocenie obowiązująca od 1 marca 2018 r. ustawa przyniosła negatywne konsekwencje gospodarcze i społeczne.

Zwolennicy uchylenia ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz. U. poz. 305) - na czele z Ryszardem Petru - rozpoczęli zbieranie podpisów osobiście. Był to projekt ustawy znoszący ustawę. Zaczęli w Krakowie, następnie podpisy można było składać w Poznaniu i w Warszawie, a także w Katowicach, Toruniu, Łodzi i w Rzeszowie. Oczywiście za projektem znoszącym ograniczenia handlu w niedzielę można było opowiedzieć się również drogą mailową.

Jeśli zaś chodzi o samych pracowników handlu, projekt ustawy proponował zapis w Kodeksie pracy, że praca w niedzielę odbywa się wyłącznie za zgodą pracownika, a pracodawca nie będzie mógł zmusić pracownika do pracy w niedzielę (...).

Wedle pomysłodawców akcji "Uwolnij handel" ich projekt nie pociągał za sobą obciążenia finansowego budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego. - Jego skutkiem będzie wzrost dochodów budżetowych z tytułu wzrostu podatków od zwiększonych obrotów w handlu oraz wynagrodzeń pracowników - przekonywali.

Ilona Mrozowska 3318 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }