Certyfikaty na akcje Jeronimo Martins są na GPW

Na warszawskiej giełdzie zadebiutowały certyfikaty strukturyzowane wyemitowane przez Raiffeisen Centrobank. Instrumentem bazowym dla nich są akcje Jeronimo Martins.

16 lipca tego roku w obrocie giełdowym znalazły się nowe certyfikaty strukturyzowane, dla których instrumentem bazowym są akcje właściciela Biedronki – dwie serie typu "faktor" oraz jedna seria typu "tracker" (niżej wyjaśniamy, co to oznacza).

– GPW konsekwentnie rozszerza swoją ofertę produktową o kolejne instrumenty finansowe adresowane do inwestorów o zróżnicowanej skłonności do ryzyka – mówi Izabela Olszewska, członek zarządu GPW. –

Dostęp do szerokiego wachlarza produktów pozwala inwestorom na dywersyfikację portfela, szczególnie w czasach słabszej koniunktury na rynkach finansowych. Cieszymy się, że Raiffeisen Centrobank wyemitował kolejne serie certyfikatów strukturyzowanych na naszym rynku. Atrakcyjny instrument bazowy, jakim są akcje Jeronimo Martins – właściciela największej sieci detalicznej w Polsce, daje ekspozycję na akcje spółki, która notowana jest na rynkach zagranicznych – dodaje.

Jeronimo Martins Polska jest właścicielem Biedronki, największej sieci detalicznej w kraju, mającej ponad 2820 sklepów w ponad tysiącu miejscowościach. Sieć Biedronka, obecna na naszym rynku od ponad 20 lat, współpracuje z ponad pięciuset rodzimymi partnerami handlowymi. Jej portugalska spółka matka Jeronimo Martins notowana jest na lizbońskiej giełdzie od 28 lutego 2011 r. Początkowo jej akcje warte były 11-12 euro, najwyższą wartość osiągnęły w kwietniu 2013 r. (prawie 17 euro), najniższą (poniżej 7 euro) półtora roku później. W ubiegłym roku akcje detalisty taniały, a w br. rosną – od początku 2019 r. zyskały ok. 50%.

Certyfikaty faktor, czyli certyfikaty ze stałą, określoną z góry dźwignią, to instrumenty finansowe przeznaczone dla aktywnych inwestorów. Dzięki tym produktom inwestorzy giełdowi uzyskają możliwość zarabiania na zmianach cen najbardziej popularnych aktywów lub wskaźników np. na surowce czy indeksy. Oprócz nowych instrumentów bazowych, dodatkowym atutem debiutujących produktów jest wybór przez inwestora stałej dźwigni finansowej (lewaru) oraz przejrzyste i proste metody rozliczania transakcji. Certyfikaty faktor dają możliwość zarabiania na wzrostach cen instrumentów bazowych (long faktor) i na ich spadkach (short faktor).

Certyfikaty indeksowe (trackery) najczęściej nie mają terminu wykupu (tzw. open-end). Trackery naśladują 1:1 (lub z dźwignią) zmiany instrumentu bazowego (np. produktów rolnych, indeksów giełdowych, kursów akcji). Umożliwiają zarabianie zarówno na wzrostach, jak i na spadkach (short trackery). Certyfikaty te wykorzystywane są przez inwestorów, którzy chcą uzyskać ekspozycję na inne rynki lub klasy aktywów (np. złoto, srebro, ropa naftowa, surowce rolne, indeksy regionalne).

Magdalena Weiss 2597 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.