Tesco sprzedaje i zamyka

Tesco sprzedało pięć swoich sklepów i kolejny zamyka. Pod młotek poszły placówki: we Wrocławiu, Warszawie, Gdańsku, Lublinie i Krakowie. Zamknięty zostanie sklep w Gliwicach. Po finalizacji tych planów sieć będzie liczyła w Polsce 343 placówki.

Na zdjęciu: jedna z pikiet związkowców Tesco, w której żądano m.in. poprawy warunków pracy

O planach zarząd Tesco poinformował związkowców, choć na razie szczegółów brak i nie wiadomo, kto jest nabywcą sklepów.

To, że Tesco zamyka swoje placówki w Polsce już nikogo nie dziwi. Nowością jednak jest ich sprzedaż.

Przypomnijmy. 30 maja Tesco poinformowało, że z mapy naszego kraju znikną 4 sklepy Tesco i centrum dystrybucyjne w Komornikach. Wtedy chodziło o placówki w Nowym Sączu, Rudzie Śląskiej, Starogardzie Gdańskim i Olsztynie. Teraz zniknie sklep w Gliwicach, a pięć kolejnych - we Wrocławiu, Warszawie, Gdańsku, Lublinie i Krakowie - zostało sprzedanych.

Tylko w 2018 r. sieć zamknęła w Polsce 62 sklepy, o czym informuje w swoim raporcie finansowym. W 2018 r. sprzedaż Tesco w naszym kraju spadła z 10,6 mld zł do 9,6 mld zł, a liczba sklepów z 415 do 353. Po majowych likwidacjach oraz sprzedaży pięciu placówek i zamknięciu sklepu w Gliwicach sieć będzie liczyła zatem 343 hipermarkety.

Każdy zamknięty sklep to kolejne ubywające w sieci etaty. Mimo to firma odmawia pozostającym pracownikom jakichkolwiek podwyżek. - Pracownicy Tesco Polska, z roku na rok i z miesiąca na miesiąc, mogą jedynie liczyć na przybywające obowiązki, obciążenie dodatkową pracą w wyniku redukcji zatrudnienia - alarmują związkowcy.

I podają, że Tesco w Wielkiej Brytanii na około 732 sklepy zatrudnia 410 tysięcy pracowników, podczas gdy w Polsce na ok. 350 placówek jest to zaledwie 17,3 tys. osób. Uśredniając, w Wielkiej Brytanii na jeden sklep przypada 560 pracowników, u nas - zaledwie 50.

Tymczasem przedstawiciele Tesco poinformowali stronę związkową, że na rok 2019 nie jest przewidziany żaden wzrost wynagrodzenia dla pracowników w Polsce. Niemal w tym samym czasie w Wielkiej Brytanii ogłoszono podwyżki dla tamtejszej załogi Tesco. Szczegóły tutaj.

 

 

Ilona Mrozowska 3648 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.