Izba Gospodarki Elektronicznej: rozwój e-commerce w Polsce zagrożony

Izba Gospodarki Elektronicznej (IGE) jest zaniepokojona projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych, który za kilka dni będzie przedmiotem obrad Sejmu. O co chodzi?

Jak zwraca uwagę IGE, handel internetowy rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie, z korzyścią dla klientów i sprzedawców. Izba Gospodarki Elektronicznej - przekonuje - wspiera takie zmiany, które prowadzą do zwiększenia pewności prawa, jego przejrzystości i do eliminowania barier legislacyjnych, dlatego przedstawiciele branży e-commerce wiążą "duże nadzieje" z projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych, druk nr 3622, który za kilka dni będzie przedmiotem obrad Sejmu. Zauważono jednak, że w projekcie pojawiło się rozwiązanie, które rodzi zaniepokojenie w branży. Chodzi o rozszerzenie niektórych praw przysługujących konsumentom, również na przedsiębiorców będących osobami fizycznymi.

Według IGE oznacza to problemy, które mogą sprawić, że: 

- Pewna grupa przedsiębiorców, np. osoby prowadzące działalność gospodarczą, uzyska szersze uprawnienia, niż te przysługujące konsumentom.

- Będzie bardzo trudno odróżnić konsumenta od nie-konsumenta, co będzie miało wpływ na relację sprzedawca - klient, w której sprzedawca nie będzie wiedział jakie uprawnienia, np. do odstąpienia od umowy czy reklamacji w razie wystąpienia wady (rękojmi) - ma kupujący.

- Mali i średni sprzedawcy internetowi zostaną obciążeni dodatkowymi kosztami działalności działalności gospodarczej, wynikającymi z kosztów weryfikacji statusu klienta oraz związanych z tym sporów.

- W imieniu przedstawicieli polskiej branży e-gospodarki podkreślamy, że zaproponowana zmiana w sposób istotny utrudni prowadzenie działalności gospodarczej przez mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, ze szczególnym uwzględnieniem firm z sektora e-commerce. Ponadto, planowana regulacja miała mieć skutek odwrotny, czyli zmniejszanie obciążeń i niepewności oraz uwolnienie potencjału do dalszego rozwoju przedsiębiorczości - argumentują przedstawiciele IGE.

Dlatego przygotowali oni stanowisko Izby Gospodarki Elektronicznej dotyczące rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych, które trafiło już m.in. do Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwigi Emilewicz; prezesa UOKIK Marka Niechciała; wiceprezesa Rady Ministrów Jacka Sasina; szefa zespołu ds. e-commerce posła Michała Cieślaka oraz do Prezydium Komisji Nadzwyczajnej ds. Deregulacji, która rozpatrzy projekt i do przewodniczących klubów parlamentarnych. 

IGE ma nadzieję, że przekona rząd i parlament do zmiany brzmienia planowanej regulacji.

Treść stanowiska Izby Gospodarki Elektronicznej pod linkiem: https://eizba.pl/dla-czlonkow-e-izby/legislacja/stanowiska-postulaty-opinie-izby-gospodarki-elektronicznej/

Ilona Mrozowska 3648 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.