Certyfikaty na opakowaniach. Jak je zrozumieć?

Na opakowaniu euroliść, żaba w zielonej obwódce, kłos pszenicy otoczony gwiazdkami UE lub mapa Polski w zielonym okręgu? Co oznaczają te symbole? Rozszyfrowujemy certyfikację.

Na zdjęciu: najwięcej oznaczeń ma żywność ekologiczna

Eksperci z J.S. Hamilton wykonującej akredytowane analizy laboratoryjne żywności i oceniającej zgodność wyrobów z normami podpowiadają, co oznaczają wybrane symbole certyfikatów jakości, które czasami mogą wydawać się dość enigmatyczne.

Euroliść to znak, który świadczy o tym, że produkt spożywczy jest ekologiczny. Symbol ten przedstawia gwiazdki Unii Europejskiej ułożone w kształcie liścia na zielonym tle i jest przyznawany przez Komisję Europejską. Umieszczenie go na opakowaniu oznacza, że dany produkt został wyprodukowany w jednym z państw członkowskich oraz spełnia obowiązujące normy wspólnotowe.

Innym, często spotykanym symbolem jest certyfikat Rainforest Alliance – przedstawia on żabę w zielonej obwódce. Jest to oznaczenie przyznawane przez organizację non-profit o tej samej nazwie, która opracowała własny program certyfikacji lasów, weryfikujący legalność pochodzenia wyrobów z drewna. Certyfikat ten przyznaje się takim produktom jak np. banany, herbata, kawa, kakao, olej palmowy, czekolada.

Kolejny ważny symbol, na który warto zwrócić uwagę, to Znak Ekologiczny EKO, przedstawiający kształt mapy Polski znajdujący się w zielonym okręgu. Jest on przyznawany przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji produktom i usługom, które spełniają kryteria ochrony zdrowia i środowiska.

Symbol certyfikatu Rolnictwa Ekologicznego, który przedstawia kłos pszenicy otoczony gwiazdkami UE na niebieskim tle, oznacza natomiast, że m.in. 95% składników danego produktu powstało zgodnie z metodami ekologicznymi, a uprawy były nadzorowane.

Pochodzenie kosmetyków jest również bardzo ważne dla osób, które troszczą się o własne zdrowie oraz środowisko. Symbol przedstawiający białego królika na tle czarnego trójkąta świadczy o tym, że dany kosmetyk nie był testowany na zwierzętach i jego produkcja nie przyczyniła się do ich cierpienia. Znak może być opatrzony także literami BWC – Beauty without cruelty (ang. Piękno bez okrucieństwa).

Znak ekologiczny NCCO (Certified Natural Cosmetics), który ukazuje zielony liść na białym tle, jest dowodem na to, że kosmetyk nim oznaczony jest ekologiczny i powstał bez użycia konserwantów oraz przy maksymalnym wykorzystaniu składników organicznych.

Zielony znak certyfikatu COSMEBIO również przyznawany jest produktom powstałym w zgodzie z naturą, które spełniają kryteria techniczne i etyczne opisane w Karcie COSMEBIO oraz zawierają min. 95% naturalnych składników.

 

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }