Podstawowe produkty spożywcze wciąż drożeją!

Warzywa, cukier i wieprzowina to produkty, które podrożały najmocniej w ciągu ostatniego roku. Rynek Hurtowy Bronisze podaje przykładowe ceny: w 2017 r. kilogram ziemniaków odm. Irga kosztował ok. 45 groszy, w 2018 r. już 75 groszy a obecnie trzeba za nie zapłacić 2-2,33 zł/kg.

Na zdjęciu: w tym sezonie warzywa są wyjątkowo drogie

Zaraz po nich plasują się pieczywo i mąka. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego średnie ceny towarów i usług w czerwcu 2019 r. było o 2,6% wyższe niż rok wcześniej. A to już wartość wyższa od celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego (2,5%).

Wprawdzie bank dopuszcza pasmo wahań =/-1 pkt proc., ale to najszybsze tempo wzrostu cen od listopada 2012 r. Motorem tego wzrostu jest żywność: w czerwcu była ona droższa niż rok wcześniej aż o 6,2%, a żywność i napoje bezalkoholowe - o 5,7%. To szósty najwyższy wynik tej kategorii od początku obecnej dekady.

Niezmiennie największe zwyżki dotyczą najpopularniejszych produktów, czyli warzyw (o 27,3% rdr), cukru (23,3%), mięsa wieprzowego (10,6), pieczywa (9,8%) czy mąki (9,4%). Tańsze niż rok wcześniej były owoce (o4,3%) i mleko (o 0,7%), a także wracające z wywindowanych wcześniej poziomów jaja i masło (o 6,1% oraz 6,0%).

Również rynek hurtowny Bronisze podaje, że ceny warzyw i owoców są w skupie są w tym roku wyjątkowo drogie. I podaje przykładowe ceny: w 2017 r. kilogram ziemniaków odm. Irga kosztował ok. 45 groszy, w 2018 r. już 75 groszy a obecnie trzeba za nie zapłacić 2-2,33 zł/kg; jeszcze droższe są odmiany Irys i  Catania
2,66 zł/kg. Bardzo wysokie jak na te porę roku utrzymują się również ceny fasolki szparagowej 10-13 zł/kg – spowodowane brakiem fasolki polnej, która wyschła na skutek czerwcowych upałów. - Najbardziej cierpi rynek warzyw gruntowych. Obserwujemy braki podażowe warzyw korzeniowych, kapustnych i liściowych. Lepiej wygląda rynek warzyw spod osłon, które są mniej narażone na warunki atmosferyczne ale wymagają większych nakładów kapitałowych i pracy ludzkiej - informuje biuro prasowe Rynku Hurtowego Bronisze.

Jak tłumaczą jego przedstawiciele, uczestnicy rynku hurtowego wciąż zmagają się ze skutkami suszy rolniczej i upałami zanotowanymi w drugiej połowie czerwca.

Zdjęcie: Photogenica

Magdalena Weiss 2601 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.