Pierwsze stołeczne recyklomaty już działają [GALERIA]

Na placu Bankowym przed siedzibą władz Warszawy stanął pierwszy recyklomat ufundowany przez Coca-Colę. Drugi pojawił się na ulicy Ząbkowskiej. Łącznie ma być ich 10.

Recyklomaty mają znaleźć się w ruchliwych punktach miasta, m.in. na Podzamczu obok Parku fontann czy przed dzielnicowymi ratuszami. Powstanie urządzeń to efekt współpracy miasta stołecznego Warszawy, firmy Coca-Cola i fundacji Nasza Ziemia. Partnerami akcji są Costa Coffee, Multikino, teatr Capitol i Teatr Dramatyczny.

Recyklomaty przeznaczone są do zbierania opakowań po napojach: puszek oraz butelek szklanych i plastikowych w łącznie około 80 wzorach i wielkościach. Urządzenie samo rozpoznaje, z jakiego materiału wykonano odpad i umieszcza go w odpowiednim pojemniku. Za każdą sztukę opakowania użytkownik dostaje jeden tzw. ekopunkt, który może następnie wymienić u wymienionych wyżej partnerów programu na kawę lub bilet lub też uzyskać zniżkę na te produkty.

- Jest to element naszego globalnego zobowiązania "Świat bez odpadów" - mówi Anna Solarek, dyrektor ds. komunikacji i kontaktów zewnętrznych Coca-Cola Poland Services. - Do 2030 r. chcemy zbierać z rynku tyle opakowań, ile na niego wprowadzamy i co najmniej w 50% produkować opakowania z materiału pozyskiwanego z recyklingu. Natomiast już do 2025 roku wszystkie nasze opakowania będą się nadawały do przetworzenia. W Polsce ten cel jest już osiągnięty - dodała.

Recyklomat został specjalnie stworzony przez firmę EcoTech System, a prace nad nim zostały dofinansowane z Narodowego Funduszu Badań i Rozwoju. Jest przystosowany do zainstalowania w nim rozdrabniarki do plastiku i zgniatarki do puszek, można go też wykorzystać do systemu kaucyjnego, gdy taki zostanie wprowadzony. Korzystanie z urządzenia jest proste: najpierw trzeba ściągnąć na smartfon darmową aplikację ETS Portfel i zarejestrować się w systemie. Otrzyma się wówczas własny kod QR, który po wrzuceniu opakowania należy zeskanować przy pomocy umieszczonego pod komorą rozpoznania czujnika. W kawiarni, kinie lub teatrze również należy pokazać ten kod, by korzystać ze zniżek.

– Zachęcamy warszawianki i warszawiaków do odzysku surowcowego. Symbolicznie nagradzamy osoby, które działają na rzecz ekologii. Podczas codziennych obowiązków nie każdy ma czas, by zastanawiać się nad ochroną środowiska. Zniżki do kawiarni, teatru czy kina są nie tylko nagrodą, ale również ważnym przypomnieniem, że warto segregować odpady i chronić naszą planetę. Im więcej osób przyswoi ten pozytywny nawyk, tym mniej będziemy negatywnie oddziaływać na przyrodę i klimat – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m. st. Warszawy.

Magdalena Weiss 2192 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }