Pierwszy recyklomat od Coca-Coli stanie w stolicy już w piątek

W piątek 12 lipca odbędzie się inauguracja uruchomienia recyklomatu, które miasto stołeczne Warszawa otrzymała od Coca-Coli i Fundacji Nasza Ziemia. W czerwcu, w ramach pilotażowego projektu, w stolicy stanął także prototypowy pojemnik do segregacji odpadów.

Na zdjęciu: na pl. Konstytucji w Warszawie stanął latem prototypowy pojemnik do segregacji odpadów. Nie jest to jednak ten, który ufundowała Coca-Cola

W ramach kampanii #wciazzmieniamy Coca-Coli postawi w Warszawie 10 automatów do zbiórki opakowań plastikowych, metalowych i szklanych. W zamian, za pośrednictwem specjalnej aplikacji, mieszkaniec otrzyma punkty, które będzie mógł wymienić na różnego rodzaju benefity, jak np. zniżki do kina, ale nie tylko. Wiadomo, że wśród partnerów akcji jest m.in. Costa Cofee, która za pozostawione w recyklomacie opakowania zaoferuje specjalne rabaty.

Szczegóły będą znane w piątek 12 lipca, kiedy to na Placu Bankowym przy pomniku Słowackiego stanie pierwszy recyklomat.

Pierwsza tura pięciu recyklomatów miała zostać rozmieszczona w przestrzeni miejskiej jeszcze przed wakacjami, kolejne pięć – jesienią. Widać więc lekkie opóźnienie w starcie projektu. Recyklomaty dostarczy polska firma EcoTech System. Będzie w nich można zostawiać plastikowe i szklane butelki oraz aluminiowe puszki.

Zaangażowane Coca-Coli jest wynikiem prowadzonej kampanii "#wciazzmieniamy". - Konsekwentnie podejmujemy działania na rzecz zwiększenia zbiórki i recyklingu opakowań  w Polsce, w tym butelek PET - mówi Jaak Mikkle, dyrektor generalny Coca-Cola HBC Polska. - W 2018 r. wraz z trzema innymi firmami napojowymi, uruchomiliśmy dobrowolny program „Działaj z imPETem”, realizowany z największą w Polsce organizacją odzysku „Rekopol”. Dzięki tej inicjatywie, w ciągu jednego roku, udało się zwiększyć zbiórkę i recykling butelek PET o kilkanaście procent w skali kraju. To oznacza, że co 2-ga butelka PET trafiająca w ręce polskiego konsumenta, została selektywnie zebrana i przekazana do recyklingu – podkreśla Jaak Mikkel.

Polska jest pierwszym krajem, w którym rusza ten projekt. Na świecie kampania wystartuje pod nazwą "#neversettle".

Stołeczni urzędnicy nie poprzestają wyłącznie na współpracy z Coca-Colą i Fundacją Nasza Ziemia. W czerwcu na pl. Konstytucji stanął prototypowy pojemnik do segregacji odpadów, który ma rozwinąć ekorozwiązania w przestrzeni miejskiej.

Modułowy pojemnik przeznaczony jest do zbierania papieru, metali i tworzyw sztucznych, szkła i bio. Miejscy specjaliści będą obserwować, jak kosze sprawdzają się w publicznej przestrzeni i czy mieszkańcy prawidłowo segregują odpady. Drzwiczki koszy są oznaczone kolorami, zgodnie z ogólnie przyjętymi przepisami. Na nalepkach znalazły się również miejskie piktogramy. Dodatkowo na części „bio” widnieje kod QR, odsyłający na stronę ze wskazówkami prawidłowej segregacji odpadów. Z kolei  na daszku modułu „papier” umieszczona jest tabliczka z pismem Braille'a, informującą o układzie poszczególnych modułów. Pilotaż będzie trwał do połowy lipca.

Ilona Mrozowska 3591 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.