Finish w owijkach nadających się do recyklingu

Po ponad roku prac Reckitt Benckiser, producent środków do zmywarek Finish i odplamiaczy Vanish, opracował nowe ekologiczne opakowania kapsułek do zmywarek.

– Ten projekt zabrał nam ponad rok, czujemy się, jakby to było nasze dziecko – mówi Krzysztof Krajewski, szef działu innowacji w branży opakowań Finish i Vanish o wprowadzeniu nowych, nadających się do recyklingu plastikowych owijek kapsułek pod marką Finish. – To był długi proces z wieloma zmaganiami i wyzwaniami – dodaje.

Ekologiczne owijki zostały wprowadzone na początku w Niemczech już w maju i będą stopniowo wprowadzane na całym świecie. Zastąpią dotychczasowe w ciągu roku. Mają matowe wykończenie i są miękkie w dotyku w porównaniu z poprzednim błyszczącym, sztywnym opakowaniem. Mają też bardziej „mleczny” wygląd, co jest odwzorowane na opakowaniu poprzez łagodniejszą kolorystykę.

Dyskusje i badania nad tym, jak zastąpić nie nadające się do recyklingu laminaty z tworzyw sztucznych używane wcześniej do pakowania tabletek Finish do zmywarek, rozpoczęły się trzy lata temu. Następnie, w czerwcu 2018 r., RB opublikował swoje zobowiązania dotyczące tworzyw sztucznych i zdefiniował projekty o najwyższym priorytecie.

Owijki Finish są zatem odpowiedzią na zobowiązanie do recyklingu lub ponownego wykorzystania 100% opakowań plastikowych RB do 2025 r. Największą różnicą jest to, że owijki (z których obecnie sprzedaje się ponad 100 milionów rocznie) nie składają się już z dwóch rodzajów tworzyw sztucznych. Laminat PET-PE z poprzedniego opakowania, który jest używany od ponad 10 lat, ma doskonałe właściwości, aby chronić produkt przed działaniem tlenu i wilgoci, zachowując tym samym jego trwałość. Ale gdy dwa materiały zostaną trwale połączone – czy będą to dwa różne tworzywa sztuczne, czy jakakolwiek inna kombinacja materiałów – nie można ich poddać recyklingowi.

Możliwość zastosowania pojedynczego tworzywa sztucznego – PE – była znana w branży, a Krajewski docenia wkład ekspertów, którzy podzielili się swoją wiedzą na temat polimerów i teraz dostarczają żywicy użytej do produkcji owijek.

Wyzwaniem było zapewnienie, żeby materiał odpowiednio chronił produkt, gdyż PE zapewnia słabą barierę przed tlenem, laserowe oznakowanie terminu ważności oraz możliwości techniczne produkcji opakowań na globalną skalę.

– Mniej więcej co miesiąc napotykaliśmy na nową przeszkodę, musieliśmy wymyślić kilka nowych rozwiązań – powiedział Krajewski. – Na przykład dowiedzieliśmy się, że dawny materiał był bardzo łatwy w produkcji, a nowy wymaga bardzo dużej precyzji i nowych procesów, aby go kontrolować.

Produkty z PE są w znacznym stopniu poddawane recyklingowi w wielu krajach, a raport konsultantów ds. usług środowiskowych zaangażowanych w ten projekt mówi, że opakowanie ma „dobrą zdolność do recyklingu” w oparciu o analizę niemieckiego systemu odpadów opakowaniowych. Finish rozważa teraz dodawanie plastiku z recyklingu do sztywnych plastikowych opakowań z kapsułkami.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 2188 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }