Henkel: czarny plastik do recyklingu

Henkel we współpracy z firmą Ampacet wprowadza w pełni zdatne do recyclingu opakowania z czarnego plastiku. W maju o takim rozwiązaniu informował Unilever. To sukces, bo czarny plastik od lat stanowi największe wyzwanie dla specjalistów od recyklingu.

Firma Henkel i Ampacet, globalny dostawca koncentratów do tworzyw sztucznych, opracowali rozwiązanie, dzięki któremu opakowania z czarnego plastiku, które jak dotąd stanowiły największe wyzwanie w zakresie recyklingu, będą mogły być ponownie przetwarzane.

Jest to możliwe dzięki wyeliminowaniu ze składu czarnych opakowań węgla, który pochłania wiązki bliskiej czerwieni (NIR) i powoduje, że maszyny sortujące nie są w stanie identyfikować tego typu tworzyw sztucznych.

Od maja bieżącego roku ta technologia jest wykorzystywana do produkcji czarnych butelek produktów marki Bref, a w kolejnych miesiącach będzie stosowana również w opakowaniach innych produktów firmy Henkel.

– Ponowne przetwarzanie butelek wykonanych z czarnego plastiku stanowi nie lada wyzwanie. By mu sprostać, opracowaliśmy innowacyjny materiał, który umożliwia w sposób zrównoważony zamknąć cykl produkcji opakowań z tworzyw sztucznych – mówi Vineet Varman, dyrektor międzynarodowego działu ds. projektowania opakowań w segmencie Laundry & Home Care w firmie Henkel. – Projekty rozwojowe, które prowadzimy we wszystkich trzech segmentach naszego biznesu, podkreślają zaangażowanie Henkla w tworzenie opakowań przyjaznych środowisku i wspierają rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym.

Opracowanie czarnej, w pełni zdatnej do recyclingu, butelki plastikowej przeznaczonej dla produktów marki Bref to nie jedyne wspólne działanie firm Henkel i Ampacet. Prowadzą one również pilotażowy projekt mający na celu stworzenie opakowań dla innych kategorii i działów.

Henkel zobowiązał się, że do 2025 r. 100% opakowań jego produktów ma być w pełni zdatnych do recyklingu, ponownego użycia lub kompostowania. Ponadto firma chce, aby do 2025 r. plastikowe opakowania jej produktów oferowanych na rynku europejskim były wytwarzane w 35% z plastikowych odpadów.

Za problem czarnego plastiku wziął się również Unilever, który opracował technologię mającą rozwiązać problem sortowania i recyklingu czarnego plastiku. Firma udostępni ją wszystkim chętnym. Czarny plastik od lat stanowi największe wyzwanie dla specjalistów od recyklingu. Powodem jest pigment „carbon black” używany do barwienia butelek, który pochłania wiązki bliskiej podczerwieni wykorzystywanej do sortowania odpadów. W konsekwencji maszyny segregujące nie są w stanie odróżnić czarnego pigmentu, a tony plastiku trafiają do odpadów mieszanych i nie zostają poddane recyklingowi. O pomyśle Unilevera pisaliśmy tutaj.

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.