Żywność w tym roku podrożeje znacznie mocniej niż przewidywano!

Cztery miesiące temu ekonomiści NBP szacowali tegoroczny wzrost cen żywności na 2,2%. Obecnie - na 3,8%!

Na zdjęciu: podrożała wieprzowina i pieczywo, dużo więcej trzeba też płacić za warzywa

Z najnowszego Raportu o inflacji Narodowego Banku Polskiego wynika, że dynamika cen żywności w kolejnych latach spadnie. Produktu krajowego brutto niestety też.

W 2019 r. inflacja powinna wynieść 2,0%, przy czym żywność podrożeje niemal dwukrotnie szybciej, bo o 3,8% – wynika z lipcowej projekcji inflacji NBP. To bardzo duża zmiana w stosunku do prognoz sprzed kilku miesięcy: w marcowej projekcji ekonomiści NBP szacowali wzrost cen ogółem o 1,7%, a cen żywności na tylko 2,2%!

– Na pewne przyśpieszenie wzrostu cen konsumpcyjnych złożył się wzrost dynamiki cen żywności pod wpływem rosnących cen surowców rolnych na świecie, a także inflacji bazowej w związku z nadal relatywnie silnym popytem konsumpcyjnym w kraju – tłumaczą autorzy raportu. – Natomiast w przeciwnym kierunku oddziaływał spadek administrowanych opłat za energię elektryczną w kraju oraz silna konkurencja na rynku globalnym i krajowym.

W ostatnich miesiącach wzrosła dynamika cen żywności (do 5,0% rok do roku w maju br.). To głównie skutek mniejszej podaży niektórych produktów rolnych, przede wszystkim wieprzowiny i warzyw, a także wzrostu kosztów produkcji m.in. pieczywa i wyrobów cukierniczych. Wzrosły również ceny usług, głównie telefonii komórkowej i internetu (na początku br. wygasły wprowadzone w listopadzie ub.r. promocje dotyczące cen telefonii komórkowej i internetu oraz usług telewizyjnych) oraz administrowanych cen usług związanych z użytkowaniem mieszkania (opłaty za wywóz śmieci i czynsze) oraz cen usług turystyki zorganizowanej za granicą.

W 2020 r. według najnowszych prognoz ekonomistów banku centralnego ceny wzrosną średnio mocniej, bo o 2,9%, natomiast żywność podrożeje o 3,3% (w marcu sądzono, że tylko o 2,7%). Rok później dynamika będzie znowu słabsza i wyniesie odpowiednio 2,6% i 2,7%, choć te prognozy, jak widać, mogą ulegać szybkim i znaczącym zmianom.

Stopa bezrobocia za cały 2019 r. wynieść ma 3,7%, a w kolejnych dwóch latach 3,6%. To niewiele, ale według marcowych prognoz miało to być 3,4% w 2019 r., 3,2% w 2020 r. i 3,0% w 2021 r. Poprawiły się natomiast przewidywania wzrostu gospodarczego; w br. ma on wynieść 4,5% (marcowe szacunki: 4,0%), w przyszłym roku 4,0% (w marcu sądzono, że 3,7%), a za dwa lata 3,5% (bez zmian).

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 2192 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }