Helio: format spółki publicznej się wyczerpał

Cztery lata temu Bakalland, teraz Helio. Kolejny producent bakalii chce się wycofać z obrotu publicznego. - Format spółki publicznej na ten moment się wyczerpał, dlatego nie chcemy w nim trwać na siłę - komentuje Leszek Wąsowicz, prezes, akcjonariusz i założyciel spółki Helio.

Jest już wezwanie do sprzedaży akcji Helio przez akcjonariuszy mniejszościowych. Zapisy rozpoczną się 19 sierpnia i potrwają do 6 września (I termin). Przewidywany termin rozliczenia transakcji to 11 września, II termin wyznaczono dwa tygodnie później.

Cena nabycia akcji w wezwaniu ustalona została na 9,00 zł za jedną akcję. Przed ogłoszeniem informacji o planach opuszczenia GPW przez Helio akcje spółki kosztowały 8-8,20 zł. Powyżej 9 zł kosztowały po raz ostatni 8 maja. Po komunikacie kurs skoczył do blisko 10 zł, ale po ogłoszeniu wezwania i ceny 9,00 zł zaczęły tanieć. W czwartek rano ich cena wynosiła 9,70 zł.

– Zdajemy sobie sprawę, że płynność na akcjach Helio, mimo starań animatora emitenta i animatora rynku jest dla wielu akcjonariuszy uciążliwa i ogranicza skutecznie dokonywanie transakcji. Nie chcemy zaś aby nasi akcjonariusze byli zakładnikami niskiej płynności, stąd nasza propozycja odkupienia akcji – powiedział Leszek Wąsowicz, większościowy akcjonariusz, prezes zarządu, a zarazem założyciel Helio. – Najwyraźniej format spółki publicznej na ten moment się wyczerpał, dlatego nie chcemy w nim trwać na siłę. Nie widzę bowiem w tym momencie możliwości zmiany polityki dywidendowej, ani też nie jestem zainteresowany rozwodnieniem mojego udziału w Helio – dodał.

Przypomnijmy: w środę 3 lipca rano Leszek Wąsowicz, główny akcjonariusz Helio oraz sama spółka zawarły porozumienie w sprawie zakupu jej akcji od pozostałych akcjonariuszy.

Helio i Wąsowicz poinformowali o zamiarze ogłoszenia wezwania do sprzedaży wszystkich akcji spółki. Jeśli uda im się nabyć 90% udziałów, będą mogli ogłosić przymusowy wykup pozostałych 10% a następnie wycofać akcje producenta z warszawskiego parkietu.

- Porozumienie dotyczy nabycia akcji od pozostałych akcjonariuszy spółki w celu osiągnięcia poziomu co najmniej 90% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu spółki, co skutkować będzie przeprowadzeniem przymusowego wykupu akcji spółki od akcjonariuszy mniejszościowych w celu uzyskania przez strony porozumienia posiadania 100% akcji Spółki. W konsekwencji strony porozumienia doprowadzą do podjęcia na Walnym Zgromadzeniu spółki uchwały dotyczącej zniesienia dematerializacji akcji spółki oraz ich wycofania z obrotu na rynku regulowanym - głosił komunikat Helio.

Leszek Wąsowicz i Helio mają  obecnie łącznie 3857 tys akcji spółki, co daje 77,14% kapitału zakładowego i taki sam odsetek głosów na walnym zgromadzeniu.

Porozumienie ma obowiązywać do 3 lipca 2020 r. lub do dnia, w którym akcje spółki zostaną wycofane z obrotu na GPW.

Wezwanie ogłoszono po zamknięciu sesji 3 lipca.

Pierwszym producentem bakalii, który zdecydował się opuścić Giełdę Papierów Wartościowych była spółka Bakalland - firma zniknęła z publicznego obrotu w lutym 2015 r.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 2543 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.