Plaże Bali i Toskanii wreszcie wolne od plastiku

Drink z palemką na indonezyjskiej czy włoskiej plaży? Tak, ale bez plastikowej słomki. Pierwszy raz w historii.

Na zdjęciu: aktywiści sprzątają plaże na Bali

Już nie tylko indonezyjska wyspa Bali, ale i włoska Toskania oficjalnie zakazała używania jednorazowych słomek, reklamówek i produktów z polistyrenu (styropianu). Na Bali zakaz uchwalony pół roku temu wszedł w życie 23 czerwca. To pierwsza indonezyjska prowincja, która postanowiła chronić swoje plaże przed zaśmiecaniem plastikiem. Ekolodzy i aktywiści mają nadzieję, że w ślad Bali pójdą inne regiony Indonezji.

Teraz świat obiegła informacja, że również regionalna rada samorządowa Toskanii (kraina położona nad morzami: Liguryjskim i Tyrreńskim) uchwaliła przepisy na mocy których wprowadzono zakaz używania naczyń i innych artykułów z plastiku na plażach, w lokalach gastronomicznych i podczas masowych imprez (w ich trakcie zabronione jest nawet użycie plastikowych patyczków do balonów). Tym samym jednorazowe talerzyki, opakowania na jedzenie, sztućce, filiżanki i kubeczki z plastiku mają być zastąpione przez przedmioty wykonane z materiałów nadających się do kompostowania.

Na Bali do ograniczeń stosowania plastiku przyczynił się głównie ruch Bye Bye Plastic Bags i zaangażowanych weń działaczy z siostrami Melati i Isabel Wijsen, które walczyły o zakaz przez ponad pięć lat. To część opracowanego przez rządowe agendy we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Norwegii planu zredukowania zanieczyszczenia Indonezji plastikiem o 70% do 2015 r.

Według raportu obecnie 48% śmieci z Bali jest w sposób odpowiedzialny utylizowanych lub poddawanych recyklingowi, ale reszta wciąż jest nielegalnie spalana lub wyrzucana, gdzie zaśmieca środowisko, plaże i ocean. Do wody z samej tylko tej wyspy trafia co roku 33 tys. ton plastikowych odpadów rocznie. Choć wyspa zarabia na ruchu turystycznym, to turyści z zagranicy i z innych indonezyjskich prowincji zostawiają na niej ponad trzy razy tyle śmieci, co mieszkańcy. Ogółem wyspa generuje 1,6 mln ton odpadów rocznie, z czego około jedna piąta to plastik. Bali ma powierzchnię 5,6 tys. mkw., to mniej więcej połowa powierzchni województwa świętokrzyskiego. Dysponuje 10 legalnymi wysypiskami śmieci, na które trafia niespełna połowa wyrzucanych na wyspie odpadów. Tylko 7% poddawanych jest recyklingowi.

Świat walczy z plastikiem

Niedawno okazało się również, że kanadyjski rząd idzie w ślady Unii Europejskiej i od 2021 r. chce zakazać plastikowych jednorazówek. Taką deklarację złożył w czerwcu premier tego kraju Justin Trudeau. Opracowanie szczegółowej listy przedmiotów, których wprowadzanie do obrotu będzie zakazane wymaga wprawdzie jeszcze konsultacji ze środowiskami biznesowymi, jednak wiadomo, że w grę wchodzą rurki do napojów, reklamówki, plastikowe sztućce i mieszadełka.

– Plastikowe odpady trafiają na nasze wysypiska i spalarnie, zaśmiecają nasze parki i plaże, zanieczyszczają nasze rzeki, jeziora i oceany, zabijają żółwie, ryby i ssaki morskie – oświadczył kanadyjski przywódca. – Mniej niż 10% plastiku używanego w Kanadzie jest poddawane recyklingowi. Jeśli nic z tym nie zrobimy, Kanadyjczycy do 2030 roku wyrzucą rocznie plastik o wartości 11 mld dol.

Według rządu kanadyjskiego co roku milion ptaków i ponad 100 000 ssaków morskich na całym świecie zostaje rannych lub umiera, po pomyleniu plastikowych odpadów z żywnością.

Przypomnijmy, że pod koniec marca tego roku Parlament Europejski przyjął podobny zakaz dotyczący plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku, a do 2029 r. wyznaczył sobie cel polegający na recyklingu 90% plastikowych butelek po napojach.

W maju Wielka Brytania poszła w jej ślady wprowadzając zakaz od 2020 r. Urzędnicy szacują, że każdego roku w Anglii używa się 4,7 miliarda plastikowych słomek i 316 milionów plastikowych mieszadeł.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 2192 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }