Polacy coraz więcej wydają na wakacje

Na letni wypoczynek Polacy wydadzą w tym roku średnio niemal 3400 zł - wynika z najnowszego badania Providenta. To prawie o 670 zł więcej niż w ubiegłym roku. Większość badanych zamierza sfinansować wakacyjny wyjazd z oszczędności.

Wraz z końcem roku szkolnego na dobre rusza sezon urlopowy. Jak wynika z badania Barometr Providenta, przeprowadzonego na początku czerwca, 41% badanych przyznało, że zaplanowało już letni wypoczynek. 38% Polaków, miesiąc przed rozpoczęciem wakacji wiedziało, że tegoroczny urlop spędzi w domu.

Letnie wyjazdy są najmniej popularne wśród seniorów - aż 69% z nich przyznało, że nie planują żadnych podróży. Co ciekawe, choć urlopy kojarzą się nam z czasem spędzanym z rodziną, to osoby nie mające dzieci dużo częściej wyjeżdżają podczas wakacji. Tegoroczne lato spędzi w domu zaledwie 29% bezdzietnych. Natomiast wśród osób, które mają dzieci, ten odsetek wynosi aż 41%.

– Ponad połowa osób, które nie planują żadnego wyjazdu, jako powód podaje brak pieniędzy. Ten czynnik jest zdecydowane najważniejszy dla osób w wieku 40-59 lat. Aż 62% osób z tej grupy wiekowej stwierdziło, że to brak funduszy jest dla nich największą przeszkodą – mówi Karolina Łuczak, kierownik biura prasowego i komunikacji zewnętrznej w Provident Polska. – Natomiast młodzi, częściej niż inne grupy wiekowe, wskazują, że nie wyjadą z powodu braku urlopu. Zadeklarował tak co trzeci badany z najmłodszej grupy wiekowej. Dla wielu studentów letnie miesiące to czas zdobywania pierwszych zawodowych doświadczeń. Młodzi chętnie korzystają z praktyk i staży, a także dorabiają, wykonując prace sezonowe – dodaje Karolina Łuczak.

Wakacje finansowane z oszczędności

Wakacyjne wydatki są obciążeniem dla domowego budżetu. Średnio Polacy planują przeznaczyć na letni wypoczynek ok. 3396 zł. To niemal o 670 zł więcej niż rok wcześniej. Najwięcej na wyjazd wydadzą osoby w wieku 40-59 lat, bo ponad 4000 zł. Natomiast najmniejszym budżetem dysponują młodzi w wieku 15-24 lat, którzy na wakacyjne podróże zamierzają przeznaczyć średnio 2050 zł. Dodatkowo aż  34% badanych z najmłodszej grupy wiekowej nie zamierza przekroczyć sumy 1000 zł.

– Większość Polaków finansuje swoje urlopy z oszczędności. Najczęściej są to środki zbierane przez okres krótszy niż pół roku. Natomiast co trzeci Polak jest w stanie pokryć wydatki na ten cel z bieżących dochodów. Tylko 5% myśli o wzięciu pożyczki lub skorzystaniu z karty kredytowej – podkreśla Karolina Łuczak. – Jak pokazują wyniki badania, budżety na letnie podróże planujemy w sposób odpowiedzialny, a o wakacjach myślimy z dużym wyprzedzeniem – dodaje.

Jak urlop, to nad morzem

Wciąż najpopularniejszym kierunkiem letnich wojaży pozostaje polskie morze. Nad Bałtykiem wakacje zamierza spędzić 37% respondentów. Niewiele mniejszy odsetek, bo 32%, wyjedzie za granicę. Polskie góry odwiedzi zaledwie 15% badanych. Ulubionym środkiem transportu jest samochód - aż 61% respondentów zadeklarowało, że na wypoczynek pojedzie autem. Z komunikacji zbiorowej tj. pociągów, samolotów i busów skorzysta 36%. Samochód jest najmniej popularny wśród najmłodszych i najstarszych respondentów. W obu tych grupach będzie nim podróżować zaledwie połowa badanych.

Zdjęcie na otwarcie: Shutterstock

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }