Roszady w zarządzie Kani

Będący w restrukturyzacji producent wędlin z Pszczyny poinformował o zmianach w składzie zarządu.

Henryk Kania, syn założyciela, do tej pory przewodniczący rady nadzorczej, został pełniącym obowiązki prezesa zarządu przedsiębiorstwa. Dotychczasowy prezes Grzegorz Minczanowski, który pełnił tę funkcję od października 2014 r., będzie pełnił obowiązki wiceprezesa, natomiast Ewa Łuczyk została odwołana z zarządu, pozostając dyrektorem finansowym.

Przypomnijmy: Zakłady Mięsne Henryk Kania od 8 czerwca 2019 r. są w przyspieszonym postępowaniu układowym i opracowują wraz z niezależnym doradcą finansowym i radą wierzycieli plan restrukturyzacyjny, który pozwoli zaspokoić ich roszczenia. Kłopoty producenta zaczęły się w I kwartale 2019 r., gdy firma audytorska odmówiła wydania opinii o raporcie finansowym, powołując się na brak niektórych dokumentów. Kania odnotował też niemal dziesięciomilionową stratę netto.

Przyczyną problemów z płynnością finansową jest gwałtowny wzrost cen surowca, zwłaszcza wieprzowiny, spowodowany rosnącym globalnym popytem na to mięso ze strony Chin. Ten z kolei spowodowany jest rozprzestrzenianiem się ASF. Tymczasem Henryk Kania, który większość dostaw realizuje do sieci handlowych (w tym dwie trzecie do Biedronki), jest z nimi związany długoterminowymi umowami, także odnośnie do cen, co spowodowało utratę płynności finansowej i wstrzymanie produkcji. Dopiero wtedy rozpoczęły się negocjacje z sieciami. Do powrotu do bieżącej działalności firma potrzebuje 40 mln zł.

Magdalena Weiss 2214 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }