mPay z zezwoleniem NBP

mPay uzyskał od Narodowego Banku Polskiego zezwolenie na prowadzenie niekartowego schematu płatniczego. Pozwoli to spółce na rozszerzenie działalności w nowych obszarach, np. jako forma płatności w rynku e-commerce.

Jednym z najważniejszych obszarów, które mPay może rozwijać dzięki zezwoleniu NBP jest szeroko rozumiany handel elektroniczny. Oferowane przez spółkę płatności mobilne mają teraz otwartą drogę do kilkudziesięciu tysięcy polskich sklepów internetowych. Przedpłacone portmonetki mPay będą mogły pojawić się obok innych kanałów płatności w e-commerce, np. kart płatniczych i pay-by-linków.

Ubiegając się o zezwolenie spółka musiała m.in. wykazać, że ma odpowiednie procedury ciągłości działania, a jej systemy infrastrukturalne są odpowiednio chronione. Poza statusem niekartowego schematu płatniczego mPay ma też zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na świadczenie usług w charakterze Krajowej Instytucji Płatniczej.

– Uzyskanie zezwolenia NBP pozwala na wielokierunkowy rozwój na rynku e-commerce, który nadal dynamicznie rośnie – mówi Krzysztof Hejduk, prezes zarządu spółki mPay. – Mamy już kilka przemyślanych koncepcji jak zagospodarować ten potencjał i wykorzystać możliwości wynikające ze znowelizowanej ustawy o usługach płatniczych oraz dyrektywy PSD II – dodaje.

mPay obecny jest na naszym rynku od ponad 15 lat. W skład świadczonych przez firmę usług wchodzą m.in. rozwiązania finansowe, płatności życia codziennego, doładowania i kontent cyfrowy. W ubiegłym roku firma zmodernizowała system informatyczny, co podniosło uniwersalność aplikacji. Zwiększyło to też znacznie jej elastyczność w zakresie dodawania kolejnych usług i funkcji.

Spółka ogłosiła, że od lipca br. – jako jedyna aplikacja do płatności mobilnych w Polsce – będzie oferować ok. 2 tys. kodów do gier i serwisów streamingowych oraz kluczy aktywacyjnych do systemów operacyjnych i oprogramowania użytkowego.

Schemat płatniczy to zbiór zasad definiujących, w jaki sposób przeprowadzane są transakcje wykonywane za pomocą instrumentów płatniczych, w tym aplikacji mobilnych i portfeli elektronicznych. Zasady te odnoszą się do wydawania instrumentów płatniczych, przetwarzania transakcji oraz świadczenia usługi. acquiringu, w tym zawierania umów z akceptantami o przyjmowanie zapłaty przy użyciu instrumentów płatniczych.

mPay zadebiutował na rynku w 2003 r. i jest najdłużej działającym w Polsce systemem płatności przez telefon komórkowy. Aplikacja mPay umożliwia m.in. kupowanie biletów komunikacji miejskiej, regulowanie należności za parkowanie czy zasilanie telefonicznych kont prepaid za pomocą smartfonu lub tabletu.

Od 2007 r. spółka mPay jest koncesjonowanym agentem rozliczeniowym, uprawnionym do procesowania transakcji realizowanych za pomocą urządzeń mobilnych. Firma ma też zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na świadczenie usług w charakterze Krajowej Instytucji Płatniczej. Inwestorem strategicznym mPay od 2013 r. jest Grupa LEW.

Katarzyna Pierzchała 3012 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }