Od 1 lipca 500 zł na każde dziecko i 300 zł wyprawki szkolnej

500 zł co miesiąc oraz, jeśli dziecko jest w wieku szkolnym, 300 zł jednorazowo w ramach wyprawki szkolnej. Na takie benefity mogą liczyć rodzice już od 1 lipca 2019 r.

Pierwsze wypłaty świadczenia 500 plus na każde dziecko - bez kryterium dochodowego - powinny nastąpić jeszcze w lipcu - zapewniała w czerwcu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Wnioski o to świadczenie drogą elektroniczną - za pośrednictwem bankowości internetowej, przez portal Emp@tia oraz platformę usług elektronicznych ZUS - można składać już od 1 lipca 2019 r., papierowe - od 1 sierpnia 2019 r. Podobnie jest w przypadku 300 zł (na rękę) wyprawki szkolnej gwarantowanej przez państwo.

Środki można dostać na uczące się dzieci - nawet do 20. roku życia (pod warunkiem, że nauka została rozpoczęta przed osiemnastym rokiem życia i jest kontynuowana), a w przypadku dzieci niepełnosprawnych - do ukończenia 24. roku życia.

Im szybciej rodzice złożą wniosek, tym większe prawdopodobieństwo, że wypłaty nastąpią jeszcze w lipcu.

W kwietniu minęły trzy lata od wprowadzenia rządowego programu Rodzina 500+. Finansowym wsparciem – w wysokości nieopodatkowanych 6 tys. zł rocznie – zostało objętych blisko 2,6 mln rodzin i w sumie 3,6 mln dzieci (świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie). Podsumowując trzylecie działania programu, premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że ma on charakter prorodzinny i propaństwowy, a do tej pory Skarb Państwa przeznaczył na niego już 67 mld zł.

W tym roku świadczenie Rodzina 500+ zostaje rozszerzone (w ramach tzw. „piątki Kaczyńskiego”) i będzie przysługiwać także na pierwsze dziecko. Ustawę w tej sprawie prezydent Andrzej Duda podpisał 16 maja 2019 r. To oznacza, że finansowe wsparcie obejmie już w sumie 6,8 mln dzieci w Polsce, co daje 4,4 mln rodzin. Jak informowała była już szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska – 500+ po zmianach będzie kosztować budżet państwa dodatkowo ok. 20 mld zł rocznie.

300 zł na każdego dziecko w ramach wyprawki szkolnej zostało wypłacone po raz pierwszy w połowie 2018 r. Koszt programu "Dobry Start", czyli 300 zł na dziecko na wyprawkę szkolną Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje na 1,44 mld zł rocznie, i 16 mld zł w 10 lat.

Ilona Mrozowska 3438 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }