Z cyklu W OBIEKTYWIE

Nocny półmaraton we Wrocławiu, który rozpoczął się o godz. 22 w sobotę 15 czerwca przeszedł do historii nie tylko z powodu rekordowej - przynajmniej teoretycznie - liczby uczestników. Po zakończeniu biegu internet obiegło zdjęcie, którego w zasadzie mówi samo za siebie ...

W tym roku na wrocławski nocny półmaraton zapisała się rekordowa liczba uczestników - 13 tysięcy. Ponieważ jednak nie wszyscy pojawili się na starcie ostatecznie zawodników było nieco mniej niż w 2018 r. Bieg jest już stałym elementem Wrocławia, w tym roku w pierwszym rzędzie wystartował m.in. prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Niestety to nie sam półmaraton przejdzie w tym roku do historii Wrocławia, a raczej to co po nim zostało.

Zdjęcie plastikowych kubków po wodzie, które zostały przy ul. Ślężnej po sobotnim nocnym półmaratonie, opublikował na Facebooku Oleś Kulczewicz. – Ten widok mnie boli, po prostu – napisał. W ciągu doby post udostępniono prawie 2 tys. razy, pojawiły się też setki komentarzy.

Jak natychmiast zapewniły władze Wrocławia taki widok więcej się nie powtórzy. - Naśmieciliśmy trochę. Już jest posprzątane. A ponieważ od niedawna realizujemy program #WroclawNieMarnuje w kolejnych maratonach będziemy eliminować plastik - zapewnił na Facebooku Bartłomiej Świerczewski, dyrektor departamentu spraw społecznych wrocławskiego magistratu, odnosząc się właśnie do opublikowanego w mediach społecznościowych zdjęcia.

Przypomnijmy. Niedawno Unia Europejska przyjęła dyrektywę, która ma ograniczyć stosowanie niektórych plastikowych produktów jednorazowego użytku. Tam, gdzie alternatywy są łatwo dostępne i niedrogie, jednorazowe produkty z tworzyw sztucznych, takie jak sztućce, talerze i słomki będą zakazane na rynku. W przypadku innych produktów nacisk kładzie się na ograniczenie ich wykorzystania poprzez krajową redukcję konsumpcji, wymagań dotyczących projektowania i etykietowania oraz obowiązki producentów w zakresie gospodarowania odpadami / usuwania odpadów. Szczegóły tutaj.

 
Ilona Mrozowska 3317 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }