Koncern Procter & Gamble zainwestował w Polsce 4 mld zł

Procter & Gamle świętuje ponad ćwierć wieku swojej obecności w Polsce oraz 25-lecie działalności fabryki pieluszek Pampers na warszawskim Targówku. Okazuje się, że od tego czasu zainwestował w naszym kraju prawie 4 mld zł i utworzył 3800 miejsc pracy.

Na zdjęciu: Geraldine Huse, prezes Procter & Gamble w Europie Centralnej podczas uroczystości związanych z obchodem 25-lecia firmy w naszym kraju

W Warszawie znajduje się biuro główne P&G, Globalne Centrum Usług Biznesowych (GBS) oraz Europejskie Centrum Planowania i Logistyki (PSC) oraz fabryka pieluszek Pampers, która jest jednym z największych na świecie zakładów produkujących pieluszki tej marki. Każdego dnia z pieluszek wytwarzanych na Targówku korzysta 3 miliony dzieci – od Władywostoku po Kapsztad, w tym na wszystkich rynkach europejskich. Fabryka powstała w 1994 r., była wówczas jedną z największych inwestycji zagranicznych w Polsce po transformacji ustrojowej.

Koncern należał zresztą do pierwszych inwestorów w Polsce, który zaczął budować fabryki w III RP. I tak w 1994 r. otwarta ostała wspomniana już fabryka pieluszek Pampers, w 2006 r. – fabryka Gillette w Łodzi, a w 2007 r. – fabryka kosmetyków do pielęgnacji skór w Aleksandrowie Łódzkim. Dzisiaj produkty z tych zakładów trafiają do 90 krajów na całym świecie.

- Polska odgrywa istotną rolę w globalnej strukturze naszej firmy. Stworzyliśmy nie tylko tysiące miejsc pracy w  fabrykach, centrach usług biznesowych oraz planowania i logistyki, ale przez ponad ćwierć wieku wprowadziliśmy na rynek szeroki portfel produktów, z których przynajmniej jeden można znaleźć w 9 na 10 polskich gospodarstw domowych - skomentowała Geraldine Huse, prezes Procter & Gamble w Europie Centralnej podczas uroczystości związanych z obchodem 25-lecia firmy w naszym kraju.

Wejście P&G na rynek to również ważny rozdział w historii rynku reklamowego. W telewizji zaczęły pojawiać się reklamy sztandarowych produktów P&G, a wiele powiedzeń z reklam weszło szybko do języka potocznego, jak choćby „Z pewną taką nieśmiałością…”.

Pod koniec lat 90. P&G rozpoczął projekt „Podaruj dzieciom słońce”. Była to pierwsza na tak dużą skalę akcja marketingu społecznego, w której połączono sprzedaż z darowizną na cele charytatywne. Beneficjentami byli podopieczni fundacji Polsat. Firma prowadzi też wiele innych działań społecznych – od wolontariatu pracowniczego, przez programy edukacyjne, po pokoje dla mam w szpitalach pediatrycznych.

P&G dziś

Procter & Gamble jest jedną z największych firm FMCG oraz jednym z ważnych inwestorów zagranicznych w Polsce. Koncern zainwestował dotychczas prawie 4 mld zł i utworzył ponad 3800 miejsc pracy, co w globalnej strukturze Procter & Gamble - pod względem liczby pracowników i zakładów produkcyjnych - plasuje jego obecność w Polsce w pierwszej dziesiątce na świecie i na drugim miejscu w Europie.

Produkty P&G obecne są w ponad 90% gospodarstw domowych w Polsce. Firma oferuje tu 25 marek, w tym między innymi: Ariel, Vizir, Pampers, Lenor, Gillette, Pantene, Head & Shoulders, w ponad 1100 wariantach produktowych. Wiele spośród marek P&G jest liderami rynku w swoich kategoriach produktowych. Są to m.in.: szampony Head & Shoulders, szczoteczki elektryczne do mycia zębów Oral B, maszynki do golenia Gillette i Venus, płyny do płukania tkanin Lenor, czy płyny do mycia naczyń Fairy.

Polska jest też drugim krajem na globalnej mapie P&G, w którym zakłady produkcyjne osiągnęły status „zero odpadów produkcyjnych trafiających na wysypiska”, co oznacza, że wszystkie powstałe w nich odpady produkcyjne są przetwarzane lub poddawane recyklingowi.

Firma podkreśla ponadto swoją politykę równych szans - niemal co druga osoba zatrudniona na stanowisku menadżerskim w Procter & Gamble to kobieta. Wśród kadry kierowniczej odsetek ten wynosi 55%.

Polska ma nadal pozostawać dla firmy jednym z kluczowych centrów rozwoju na świecie.

 

Ilona Mrozowska 3317 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }