Henryk Kania już w postępowaniu układowym

Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach X Wydział Gospodarczy otworzył przyspieszone postępowanie układowe w sprawie Zakładów Mięsnych Henryk Kania. Dzięki tej informacji akcje ZM Henryk Kania w poniedziałek rosną o ponad 5%.

Na zdjęciu: Henryk Kania, założyciel spółki ZM Henryk Kania

8 czerwca producent podał, że Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach, X Wydział Gospodarczy otworzył przyspieszone postępowanie układowe w celu zawarcia układu ZM Henryk Kania i wyznaczył sędziego komisarza – Marzenę Praską. Mirosław Możdżeń z licencją doradcy restrukturyzacyjnego został wyznaczony na nadzorcę sądowego.

Spółka ujawniła też zapisy wstępnego planu restrukturyzacyjnego. Plan zakłada analizę przyczyn trudnej sytuacji ekonomicznej, opis planowanych środków restrukturyzacyjnych i związanych z nimi kosztów oraz harmonogram wdrożenia środków restrukturyzacyjnych wraz z kosztami. Na wieści zareagowali już inwestorzy. Akcje znów zaczęły rosnąć - o 5% - choć ich wycena wciąż jest najniższa w historii i oscyluje wokół 30 groszy za walor (w najlepszych okresach, a więc kilka lat temu akcje kosztowały po ok. 3-4 zł za sztukę).

Wciąż jednak istnieje realne zagrożenie trwałej utraty płynności finansowej przez ZM Henryk Kania, o czym spółka lojalnie informuje. O trudnej sytuacji firmy pisaliśmy tutaj. Jednocześnie Kania zapewnia, że produkcja pozostaje rentowna i może być kontynuowana, o ile spółka uzyska dostęp do kapitału obrotowego.

Problemy firmy zaczęły się od rosnących cen surowca (nawet o 30%). Wskutek ograniczenia możliwości zakupu surowca zmniejszeniu uległa produkcja a tym samym spowolniony został obrót należności i obniżone zapasy gotówki. Tymczasem spółka największe kontrakty podpisane ma z wielkimi sieciami handlowych, jak choćby Biedronka, z którymi renegocjowanie umów jest trudne i czasochłonne.

Henryk Kania przedstawił już bardzo szczegółowy plan restrukturyzacji. Jego szczegóły tutaj.
 
Magdalena Weiss 2535 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.