TYLKO U NAS: Są dwie domeny Spara w Polsce

Spar.pl kontra spar.com.pl - walka o znak Spar w Polsce wkroczyła na pole domen internetowych.

Poszukujący w internecie informacji o promocjach czy lokalizacji sklepów sieci Spar klienci sklepów mogą poczuć się zdezorientowani. Równolegle działają dwie witryny ze słowem „spar” w nazwie. Są to spar.pl i spar.com.pl.

Pierwsza jest aktywna, z pełnymi informacjami o nowościach, promocjach i aktualnościach w tej franczyzowej sieci oraz z kontaktem do rzeszowskiej centrali Spar Polska (Bać-Pol). Druga strona jest wyciszona, jest na niej jedynie zdjęcie dziewczynki z latawcem, opatrzone napisem „przygotowujemy nowa odsłonę, wróć do nas wkrótce”. Mimo adresu spar.com.pl brak na niej loga sieci, kontaktu, czegokolwiek wskazującego na jej powiązanie z Spar.

Zaczęliśmy więc dociekać, do kogo należą te witryny. Z tym pytaniem portal handelextra.pl zwrócił się do Spar Polska, który potwierdził, że do nich należy jedynie witryna spar.pl.

Z Krajowego Rejestru Domen dowiedzieliśmy się z kolei, że domena spar.com.pl należy do spółki Wasz Sklep Spar, czyli firmy niedawno zarejestrowanej jako firma-córka masterfranczyzobiorcy z RPA – Spar Group, który właśnie przejmuje polską sieć Piotr i Paweł. Witryna została założona 18 marca br., spółkę Wasz Sklep Spar wpisano jako abonenta 10 maja br., natomiast ostatniej modyfikacji dokonano 21 maja i polegała ona na usunięciu z niej kontaktu mailowego, informacji o Spar, formatach i zaproszenia do współpracy. Najprawdopodobniej jest to spowodowane dwoma wyrokami sądowymi, według których to Spar Polska jest jedynym uprawnionym do posługiwania się znakiem Spar w Polsce. O wyrokach pisaliśmy m.in. tutaj.

Historia prób przejęcia przez afrykańską firmę kontroli nad nazwą Spar w naszym kraju nie jest długa, ale burzliwa. Spar International wypowiedział umowę masterfranczyzową będącej w restrukturyzacji firmie Bać-Pol na znak Spar w Polsce w lutym bieżącego roku po czym - w wyniku późniejszego przeglądu wniosków od potencjalnych przyszłych partnerów - zarząd tej firmy przyznał licencję na markę Spar w naszym kraju południowoafrykańskiej spółce Spar Group Ltd. Umowa ta teoretycznie obowiązuje już od 23 kwietnia 2019 r.

Teoretycznie, bo Leszek Bać, prezes Spara w Polsce i jednocześnie Bać-Polu, od początku uważał wypowiedzenie umowy franczyzowej jego firmie za próbę wrogiego przejęcia. Zlecił zatem prawnikom skierowanie sprawy na drogę sądową.

Jak tłumaczy Bać-Pol, w myśl głównej umowy licencyjnej zawartej przez Spar Polska ze Spar International B.V. z siedzibą w Amsterdamie, każda ze stron miała i ma prawo do jej wypowiedzenia, ale z wieloletnim okresem wypowiedzenia. - Wyraźnie zaznaczyć należy, że nie zaistniały żadne okoliczności uprawniające Spar International B.V. do oświadczenia o złożeniu wypowiedzenia tej głównej umowy licencyjnej ze skutkiem natychmiastowym w związku z tym (...) umowa nadal obowiązuje. Działania ze strony Spar Group Ltd. w zmowie ze Spar International B.V. to próba wrogiego przejęcia - brzmi oficjalne stanowisko Spar Polska.

Marka Spar to łakomy kąsek i wciąż siła napędowa firmy Bać-Pol (która niedawno pozbyła się m.in. sieci Słoneczko). Spar otwiera w naszym kraju średnio 30 nowych sklepów rocznie. Rozwój następuje we wszystkich trzech formatach, z którymi jest obecny tj. Spar Express (mniejsze sklepy do 200 mkw.), Spar (supermarkety proximity) oraz Eurospar (supermarkety powyżej 1000 mkw.). W ostatnim roku kontynuowano rozwój sieci, co pozwoliło operatorowi kolejny raz zwiększyć sprzedaż – tym razem o 7,89% w porównaniu z 2017 r. Sprzedaż netto zrealizowana przez Spara w 2018 r. wyniosła 1 112 658 mln zł, a LfL wzrosła o 2,32%. Obecnie pod szyldem Spara działa 250 sklepów.

 

 

 

Katarzyna Pierzchała 3480 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.