Amazon zdobędzie 1/5 brytyjskiego rynku online do 2024 r.

Przychody Amazona ze sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii wzrosną o 58,2% w ciągu najbliższych pięciu lat, osiągając 15,7 miliarda funtów w 2024 r.

Tak wyliczyła GlobalData, firma zajmująca się analizą danych. Z jej raportu wynika, że to sektor spożywczy będzie dla Amazona segmentem najbardziej dynamicznego wzrostu. Między 2019 a 2014 rokiem wzrośnie on o 174,7% między 2019 a 2024 rokiem, podczas gdy cały brytyjski sektor spożywczy zwiększy w tym czasie wartość o 15,5%.

– Chociaż żywność nigdy nie była w centrum zainteresowania Amazona, to firma priorytetowo potraktuje inwestycje w tym sektorze poprzez rozwój działalności Amazon Fresh, Whole Foods i wprowadzanie bezkasowych sklepów Amazon Go – ocenił James Yacoub, analityk w GlobalData. – Ogółem Amazon zwiększy swój udział w rynku online do 19,8% w 2024 r., z 16,6% w 2019 r. – dodał.

Amazon będzie też rozwijał sieć dystrybucyjną, inwestując w większą liczbę centrów logistycznych, pojazdów transportowych i automatyzację, co będzie służyć obniżeniu kosztów operacyjnych w dłuższej perspektywie. Świadczy o tym strategia akwizycji – w 2019 r. Amazon zakupił firmę Dispatch, która specjalizuje się w pojazdach autonomicznych, robotyce i sztucznej inteligencji.

– Amazon inwestował w innowacje w handlu detalicznym od początku swojego rozwoju, ze szczególnym uwzględnieniem infrastruktury dostaw, sztucznej inteligencji i automatyzacji. Sukces Prime został osiągnięty dzięki skupieniu się firmy na realizacji "ostatniej" mili, a 19,4% brytyjskich kupujących online jest teraz subskrybentami usługi Prime. Amazon będzie nadal optymalizować swoją wydajność w dostawie ostatniej mili, która pozostaje najbardziej kosztownym aspektem procesu transakcji – powiedział Yacoub.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 2535 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.