Kapsułki do kawy i recykling? Tak, to możliwe

Producent Nespresso zachęca konsumentów, by po wypiciu kawy, dali drugie życie zużytym kapsułkom. Każda odzyskana kapsułka może odrodzić się jako przedmiot codziennego użytku, np. rama roweru, długopis czy bransoletka. Sprawdź jak to zrobić.

Zgodnie z dyrektywami UE kapsułki kapsułki porcjowanej kawy nie są klasyfikowane jako opakowania, dlatego rządy poszczególnych państw nie mają obowiązku wdrożenia systemów ich recyklingu. Mimo to już w 1991 r. w Szwajcarii Nespresso podjęło decyzję o uruchomieniu pierwszego i jedynego w swoim rodzaju systemu recyklingu kapsułek.

Od tego momentu we współpracy ze światowymi partnerami marka poszukuje odpowiednich rozwiązań koncentrujących się na wygodzie konsumentów, wydajności środowiskowej oraz modernizacji istniejącej już lokalnej infrastruktury.

Program systemu recyklingu Nespresso funkcjonuje obecnie w trzydziestu dziewięciu państwach, wśród nich jest Polska. Obecnie marka jest w stanie odzyskać 80% wszystkich sprzedanych kapsułek, a aluminium z tych kapsułek może zyskać nowe życie. Wystarczy, że po wypiciu kawy zamiast wyrzucać zużyte kapsułki do tradycyjnego kosza, skorzystamy z programu recyklingu Nespresso. Trzysta sześćdziesiąt pięć przetworzonych kapsułek daje około 28 dag aluminium, z których można wykonać jedną ramę roweru. W tym roku Nespresso ponownie nawiązało współpracę z kultową szwajcarską marką Caran D’ache, która zaprojektowała unikalny długopis z przetworzonych kapsułek Nespresso. W ramach globalnych zobowiązań do 2020 r., czyli recyklingu 100% aluminium, Nespresso rozpoczyna też przetwarzanie zużytych kapsułek na nowe kapsułki.

Jak to działa? Po wypiciu kawy kapsułkę trzeba włożyć do dedykowanej torby Nespresso. Kiedy torba będzie już pełna zużyte kapsułki wystarczy zanieść do jednego z butików Nespresso lub przekazać kurierowi podczas odbioru swojego zamówienia złożonego w sklepie on-line. Torbę można otrzymać w butiku Nespresso lub również dostarczy ją kurier.

Każda odzyskana kapsułka może odrodzić się jako przedmiot codziennego użytku, np. rama roweru, długopis czy bransoletka. 

Producentem Nespresso jest Nestlé. Główna siedziba Nespresso znajduje się w szwajcarskiej Lozannie, ale firma prowadzi działalność w 69 krajach, w tym w Polsce i zatrudnia ponad 12 tys. osób.

Ilona Mrozowska 3646 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.