Czy najbliższa niedziela jest handlowa?

W 2020 r. jest tylko siedem niedziel handlowych. Tym samym ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele, która zaczęła obowiązywać w marcu 2018 r., funkcjonuje już w pełnym zakresie.

W kwietniu były aż dwie niedziele handlowe - 5 kwietnia (pisaliśmy o niej tutaj) oraz 26 kwietnia.

I to na razie tyle, bo kolejna handlowa niedziela wypada dopiero ... 28 czerwca.

Ze strony branży handlowej słychać głosy, że handel we wszystkie niedziele powinien być przywrócony - choćby czasowo, w ramach rekompensat strat. Póki co, rząd nie podjął takiej decyzji ani nawet nie wyraził chęci do takiego ukłonu w stronę branży. O handlu w niedziele w dobie pandemii przeczytaj m.in. tutaj.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 r. Zgodnie z nią, od 2019 r. handel bez przeszkód dozwolony był tylko w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

W 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie bowiem w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą - łącznie 7.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Ograniczenia nie dotyczą m.in. sklepów, w których za ladą stanie sam właściciel; sklepów które mają status placówek pocztowych (Żabki), cukierni, kawiarni, lodziarni, stacji paliw, kwiaciarni, sklepów z prasą, placówek zlokalizowanych na dworcach kolejowych czy lotniskach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

 

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.