Grycan rośnie w stolicy

Sieć rodzinnych lodziarnio-kawiarni właśnie otworzyła swój 35. punt w Warszawie.

Nowy lokal sieci znajduje się w Galerii Młociny przy ul. Zgrupowania AK Kampinos 15.

– Centra handlowe to duża część naszego biznesu. Staramy się być dostępni dla gości w atrakcyjnych lokalizacjach zarówno wzdłuż reprezentacyjnych ulic w centrach miast, jak i w kompleksach handlowych. Dlatego nie mogło nas zabraknąć w Galerii Młociny  – mówi Zbigniew Grycan, właściciel sieci Grycan – Lody od pokoleń.

Lodziarnio-kawiarnia Grycan usytuowana jest na poziomie 2 i dysponuje miejscami siedzącymi dla 14 gości przy 6 stolikach. Dodatkowo, klienci lokalu mogą korzystać ze stolików w ogródku wewnętrznym i zewnętrznym w strefie foodcourt. W nowym punkcie dostępne są 24 smaki lodów przygotowywanych rzemieślniczymi metodami, według rodzinnych receptur. Wśród nich znajdują się lody tradycyjne, sorbety z owoców, lody jogurtowe oraz nowość – przygotowywane na miejscu smaki deserowe. W menu można znaleźć również desery lodowe, ciasta, torty i torty lodowo-bezowe oraz kawy na bazie specjalnie wyselekcjonowanej, włoskiej mieszanki. Ofertę uzupełniają rurki z bitą śmietaną i soki 100% z owoców.

Lokal jest czynny od poniedziałku do soboty w godzinach od 10:00 do 22:00 oraz w niedziele od 10:00 do 21:00.

Joanna Hamdan 13835 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.