Wielka czwórka traci rynek

Cztery największe sieci Wielkiej Brytanii minionego kwartału nie zaliczą do najlepszych.

Na zdjęciu: Aldi jest najszybciej rosnącą siecią w Wielkiej Brytanii

W ciągu 12 tygodni do 19 maja Tesco utrzymało sprzedaż na identycznym poziomie, jak rok temu, Sainsbury's stracił 1,7%, Asda zmniejszyła obroty o 0,2%, a Morrisons – o 0,4%. Cały brytyjski rynek FMCG wzrósł w tym czasie o 1,3%. W efekcie udział lidera rynku wynosi 27,3% (spadek o 0,4 pkt proc.), dalej ex aequo plasują się strony niedoszłej fuzji Sainsbury's i Asda z udziałami na poziomie 15,2% każdy (spadki odpowiednio o 0,5 pkt proc. i 0,2 pkt proc.), a do czwartej sieci należy 10,4% rynku (mniej o 0,1 pkt proc. niż rok wcześniej).

Komentując wyniki, Chris Hayward, specjalista ds. konsumentów w Kantarze, powiedział, że podczas gdy dynamika sprzedaży Tesco była płaska, to lider nadal promuje swoją ofertę produktów pod marką Tesco, a także kampanię „100 lat wartości” z okazji jubileuszu stulecia.

– Detalista ma nadzieję, że decyzja o wprowadzeniu produktów z dyskontu Jack's do Tesco na cały maj wzbudzi zainteresowanie klientów i wygeneruje dodatkową sprzedaż – ocenił.
Zupełnie inaczej wyglądała dynamika głównych niemieckich dyskonterów: Aldi zwiększył sprzedaż w omawianym okresie o 11,1% i ma już 8,0% rynku (wzrost rdr o 0,7 pkt proc.), natomiast Lidl wzrósł o 8,5%, a jego udziały sięgnęły 5,8% (to z kolei wzrost o 0,4 pkt proc.).

– Dyskonty w dalszym ciągu przyciągają klientów z sukcesem; w ostatnim kwartale W Aldim zrobiło zakupy o milion gospodarstw domowych więcej niż rok temu, a w Lidlu – o 630 tys. więcej – poinformował Chris Hayward. – Około 75% wzrostu obu sieci pochodzi ze sprzedaży produktów schłodzonych oraz akcji tematycznych – wskazał.

Trzecią najwyższą dynamiką mogło pochwalić się Ocado (+6,4%), które sprzedaje żywność wyłącznie online.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 2188 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }