Ferrero ma chrapkę na lody

Włoskie i hiszpańskie media donoszą o planowanej akwizycji hiszpańskiego producenta lodów Ice Cream Factory Comaker (ICFC) przez włoskiego potentata słodyczy firmę Ferrero.

Dzięki współpracy z Unileverem Ferrero po raz pierwszy w zeszłym roku wprowadził markę Kinder do bonet z lodami. Jak donoszą hiszpańskie media, Włosi chcą teraz zaangażować się w produkcję lodów i przejąć większość udziałów producenta lodów (ICFC) za około 100 milionów euro.

Firma z siedzibą w Alcira w Walencji jest największym i najbardziej wydajnym producentem lodów w kraju, specjalizującym się w produkcji marek własnych i generującym dwie trzecie swojej sprzedaży za granicą. W dwóch zakładach produkcyjnych w Hiszpanii i we Włoszech zatrudnionych jest około 640 osób. Wydajność wynosi według danych firmy 6 mln sztuk dziennie.

Jeśli firmy uzyskają zgodę regulatora transakcja może zostać sfinalizowana w lipcu. Obecnym większościowym akcjonariuszem spółki z 70-proc. udziałem jest fundusz venture capital Portobello Fund. Zgodnie z oświadczeniem Ferrero Group cytowanym przez hiszpańskie media Guillermo Lamsfus Bravo, którego rodzina jest również zaangażowana w ICFC przez Portobello, ma pozostać na stanowisku dyrektora zarządzającego.

Według najnowszych danych opublikowanych w Hiszpańskim Rejestrze Handlowym ICFC osiągnęło w 2017 r. sprzedaż w wysokości 102,5 mln euro. Było to o 4,5 procent więcej niż w poprzednim roku. Dochód operacyjny brutto wyniósł 10,4 mln euro w porównaniu z 10,9 mln euro w 2016 r. Kwota zapłacona przez Ferrero jest zatem dziesięciokrotnie wyższa od wygenerowanego zysku EBITDA. Zadłużenie netto ICFC na koniec 2017 r. wyniosło 61,2 mln, przy długu brutto 80,6 mln i płynności finansowej na poziomie19,4 mln euro.

Magdalena Weiss 2535 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.