Legionowski Piotr i Paweł z długami. Konfliktu ciąg dalszy

Z franczyzobiorcą działającego w Legionowie w CH Gondola sklepu Piotr i Paweł, zarząd sieci rozwiązał 27 maja umowę. Wszystko z powodu długów, które według sieci sięgają kilku milionów złotych. Konflikt między stronami jednak trwa, ponieważ dotychczasowy franczyzobiorca utracił też prawo do lokalu.

Jak poinformowała sieć, 27 maja przedstawiciele Piotra i Pawła "działając z mocy prawa" weszli do sklepu sieci Piotr i Paweł prowadzonego przez franczyzobiorcę w celu realizacji zastawu rejestrowego w związku z dużymi zaległościami finansowymi tego sklepu wobec sieci.

Tym samym, wskutek rozwiązania umów franczyzowych, właściciel lokalu (który chce zachować anonimowość) utracił prawo do lokalu w Legionowie. Wartość zastawu uzgodniona na podstawie umowy zastawu umniejszy zobowiązania tego franczyzobiorcy wobec sieci Piotr i Paweł. - Od dłuższego czasu strony prowadziły rozmowy, których celem było wypracowanie optymalnego rozwiązania skomplikowanej sytuacji franczyzobiorcy. Rozmowy te niestety zakończyły się fiaskiem - komentuje sieć.

- W moim przekonaniu działania Piotra i Pawła prowadziły do przejęcia spółek MK Market i Max&Xavi Market za 1 zł, gdyż nie wyrażałem zgody (ani ja, ani właściciel lokalu) na przejście pod franczyzę Spar. Dziwi mnie postępowanie sieci, gdyż wartość zastawów jest znacząco mniejsza niż moja propozycja spłaty i „odstępnego” - oświadczył z kolei franczyzobiorca sklepu Piotr i Paweł w Legionowie.

Według zarządu Piotra i Pawła, spółki prowadzone przez Zawolskiego mają w Grupie przeterminowane zadłużenie na kwoty rzędu kilku milionów złotych. Do dziś  Zawolski spłacił niewiele ponad 0,9% całego swojego zadłużenia z wymaganych 100%.

- W ostatnich kilku miesiącach zarząd Grupy Piotr i Paweł złożył Panu Zawolskiemu kilka propozycji rozwiązania problemu jego zadłużenia i kontynuowania współpracy pod brandem Piotr i Paweł, żadna z nich nie spotkała się z pozytywnym przyjęciem. W tym czasie Pan Zawolski nie złożył innej propozycji niż chęć przejęcia prawa do lokalu, będąc każdorazowo informowanym, że tej propozycji zarząd Grupy Piotr i Paweł nie akceptuje - mówi Aleksander Rosa, rzecznik prasowy Piotra i Pawła. 

Sieć utrzymuje zatem, że prawo do lokalu w Legionowie przysługuje spółce Piotr i Paweł w restrukturyzacji i - jak przyznaje - jest ważnym aktywem spółki. - Złożona przez franczyzobiorcę propozycja dotyczyła odstąpienia przez Grupę Piotr i Paweł prawa do lokalu w Legionowie w zamian za obietnicę spłaty zadłużenia wobec Grupy Piotr i Paweł, lecz płatności te miałyby nastąpić w ratach rozłożonych na 5 lat - podkreśla Aleksander Rosa. 

Przekonuje, że zarząd dysponuje informacjami z których jasno wynika iż franczyzobiorca prowadził "zaawansowane rozmowy z innym franczyzodawcą z branży retail". - W związku z tym, że negocjacje prowadzone są przez Pana Zawolskiego w złej wierze i mają na celu tylko przedłużenie procesu w czasie a celem jest tylko zdobycie praw do lokalu w Legionowie, zarząd Grupy Piotr i Paweł podjął decyzję o zabezpieczeniu interesów spółki i realizacji postanowień wynikających z umowy franczyzowej - mówi Rosa.

Centrum Handlowe Gondola w podwarszawskim Legionowie działa od 2016 r. Od początku istnienia operatorem spożywczym centrum jest właśnie Piotr i Paweł.

Obecnie sieć Piotr i Paweł liczy 70 placówek i jeden e-sklep.