Poczta Polska: od 2016 r. w firmie podnoszone są zarobki

Pracownicy Poczty Polskiej wciąż domagają się 500 zł podwyżki. Kolejne rozmowy między związkowcami a zarządem odbędą się w środę 22 maja. Czy uda im się porozumieć?

Rokowania między związkowcami a zarządem Poczty Polskiej trwają od 30 kwietnia br., kiedy to podczas spotkania omówiono postulat OM NSZZ "Solidarność" zgłoszony w trybie sporu zbiorowego dotyczący podniesienia wynagrodzenia o 500 zł brutto na etat.

- Pracodawca podtrzymał  propozycję  wzrostu funduszu wynagrodzeń w 2019 r. wobec roku 2018 o 5,6%  i wyraził wolę dalszych rokowań na ten temat. Obecne postulaty wiążą się ze zwiększeniem kosztów wynagrodzeń do kwoty 660 mln w tym roku - przypomina Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczta Polskiej.

Potwierdza jednak, że wzrost wynagrodzeń to jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed Pocztą Polską w obszarze polityki kadrowej. - Od 2016 r. systematycznie i zgodnie z założoną strategią podnoszone są zarobki. W efekcie, przeciętny koszt wynagrodzenia na pracownika - włączając wynagrodzenie zasadnicze, premie, dodatek stażowy i inne dodatkowe świadczenia i pochodne - wzrósł średnio o 1 200 zł brutto na etat, a pensje pocztowców wzrosły o 20% w ciągu trzech lat - zaznacza Justyna Siwek.

W ramach rokowań, które zdaniem Poczty Polskiej nadal się toczą "w dobrej wierze i z nadzieją na osiągnięcie porozumienia płacowego" firma przedstawi propozycję dotyczącą wzrostu wynagrodzeń organizacjom związkowym. Spotkanie w tej sprawie odbędzie się w środę 22 maja. - W tym dniu pracodawca ma przedstawić konkretną propozycję wzrostu wynagrodzeń. W dalszym ciągu, by okazać swoje niezadowolenie z otrzymywanego wynagrodzenia, nosimy przypinki protestacyjne - informują na swojej stronie związkowcy.

Poczta Polska zatrudnia ok. 80 tys. osób, więc dodatkowe 500 zł na każdy etat daje kwotę ok. 700 mln zł rocznie. Przychody Poczty Polskiej w 2018 r. wyniosły 6,4 mld zł, a rok wcześniej - prawie 6 mld zł. Problem w tym, że firma notuje straty - w 2016 r. był to 71 mln zł, a w 2017 r. – 20 mln zł. Danych za 2019 r. jeszcze nie ma.

 

 

 

Ilona Mrozowska 3272 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }