Deszcz przywrócił nadzieje na dobre zbiory pszenicy

Deszcz w czterech największych krajach producentach pszenicy w Unii Europejskiej wzbudził nadzieje na dobre zbiory tego lata, po obawach wywołanych przez suchą wiosnę.

Byłoby to powtórzenie scenariusza z ubiegłego roku, gdy susza przetrzebiła zbiory. Stąd w tym roku wysokie ceny mąki i pieczywa.

- Zbiory pszenicy w UE stały na ostrzu noża, ponieważ wiosenna pogoda nagle stała się bardzo sucha, a gleba jest nadal bardzo spieczona po historycznej suszy i upałach z zeszłego lata - powiedział jeden z niemieckich analityków.

W największym w UE producencie pszenicy - Francji pszenica jest obecnie w dobrej kondycji po obfitych deszczach w tym miesiącu. Po spadku w kwietniu, oceny upraw oszacowane przez biuro rolnicze FranceAgriMer ustabilizowały się, a 79% francuskiej pszenicy miękkiej oceniono w ciągu ostatnich dwóch tygodni na pozostające w dobrej lub doskonałej kondycji.

- Sytuacja wygląda dobrze - powiedziała Catherine Cauchard, szefowa działu monitoringu upraw zbóż FranceAgriMer. - Uprawy w pełni wykorzystały deszcz, który był bardzo korzystny.

Pozytywne warunki wzbudziły nadzieje na duże zbiory we Francji w 2019 r., po tym jak rolnicy zwiększyli powierzchnię pszenicy miękkiej o prawie 3% w stosunku do ubiegłego roku.

W drugim co do wielkości producencie - Niemczech zbiory pszenicy w 2019 r. wzrosną o 19,8% do 24,28 mln ton po ogromnych szkodach spowodowanych suszą w ubiegłym roku, szacują niemieckie spółdzielnie rolnicze.

- Deszcz nadszedł w samą porę, aby zapobiec poważnym uszkodzeniom upraw - powiedział jeden z niemieckich analityków zbóż. - Ale wciąż potrzeba go więcej, a rolnicy byliby zadowoleni, gdyby co tydzień padało.

W trzecim co do wielkości producencie, Wielkiej Brytanii, prognozy dotyczące plonów zostały wzmocnione przez niedawne opady deszczu, a w nadchodzących dniach prognozowane są kolejne opady.

- W zeszłym miesiącu obawialiśmy się powtórki z 2018 r., ale jeśli sprawdzą się prognozy deszczu, prawdopodobnie zobaczymy ponadprzeciętne plony - powiedział Benjamin Bodart, dyrektor CRM AgriCommodities.

CRM AgriCommodities podniosło ostatnio swoje brytyjskie prognozy zbiorów do 15,5 mln ton z 15,1 mln poprzednio szacowanych i zeszłorocznych plonów na poziomie 14,0 mln ton.

W czwartym co do wielkości producencie - Polsce ostatnie obfite opady zmniejszyły również obawy o kwietniową suszę - powiedział Wojtek Sabarański z analityków Sparks Polska.

- Przewiduje się kolejne deszcze na przyszły tydzień, więc przyzwoite zbiory pszenicy są nadal bardzo prawdopodobne - dodał Sabarański.

Szacuje on, że zbiory pszenicy w Polsce w 2019 r. wzrosną do 10,9 mln ton z 9,7 mln ton w ubiegłym roku.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 2112 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }