SPAR International czeka na proces w Amsterdamie

Jeszcze w maju ruszy w Amsterdamie proces sądowy między SPAR International a SPAR Polska. Według Holendrów wyrok sadu w Katowicach nie jest obowiązujący.

Oto oświadczenie SPAR International, które handelextra.pl otrzymał w odpowiedzi na pytanie o komentarz do wyroku sądu w Katowicach z 14 maja.

" SPAR International uczestniczy w toczących się postępowaniach sądowych ze SPAR Polska SA.

Ponieważ umowy licencyjne SPAR International są regulowane zgodnie z prawem w Holandii, spór umowny spółki z SPAR Polska SA zostanie poddany należytemu procesowi prawnemu w sądach w Amsterdamie jeszcze w tym miesiącu.

SPAR International podejmie wszelkie niezbędne środki, aby zdecydowanie bronić naszych uzasadnionych praw umownych mających na celu ochronę interesów marki SPAR i organizacji SPAR.

SPAR International zawczasu powiadomił SPAR Polska SA o prawie do wypowiedzenia licencji po uprzednim podjęciu wszelkich rozsądnych kroków przed ostatecznym rozwiązaniem umowy w dniu 22 lutego 2019 roku.

SPAR International wie o nakazie wniesionym przez SPAR Polska SA w połowie marca w Polsce. Wniosek o wydanie nakazu sądowego został w opinii SPAR International słusznie rozstrzygnięty na korzyść SPAR International, tj. sąd w Rzeszowie oddalił go. Dla właściwego sądu jedną z podstaw zwolnienia była okoliczność, że pomimo starań SPAR Polska nie było prawdopodobne, by umowa między SPAR Polska i SPAR International była nadal wiążące. SPAR Polska SA nie odwołała się od tej decyzji, woląc całkowicie ją wycofać.

W tej chwili SPAR International nie został poinformowany o jakichkolwiek dalszych zmianach prawnych lub działaniach w tym zakresie przez jakikolwiek sąd w Polsce.

Odrzucamy roszczenia SPAR Polska zawarte w oświadczeniu dla mediów ponieważ jakiekolwiek orzeczenie sądu tego rodzaju wymagałoby udziału w postępowaniu sądowym przedstawicieli prawnych obu stron. Każda decyzja, jeżeli zostanie podjęta, miałaby zatem charakter tymczasowy i mogłaby zostać odwołana lub zmieniona w czasie w ramach odwołania. SPAR International zastrzegłby sobie prawa w tym zakresie.

Czekamy na rozpoczęcie należytego procesu prawnego w Amsterdamie, gdzie będą reprezentowane obie strony."

Przypomnijmy: wcześniej w tym tygodniu SPAR Polska informował o wyroku sądu w Katowicach, który 14 maja orzekł, że wypowiedzenie umowy masterfranczyzy z lutego br. odbyło się z naruszeniem prawa. Pisaliśmy o tym na handelextra.pl tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 2112 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }