Empik zaskakująco promuje czytelnictwo

Rozbity samochód pod Pałacem Kultury i Nauki, pościelone łóżko w parku, stara wanna na chodniku - to efekt akcji realizowanej w Warszawie przez Empik. Marka w ten sposób pokazuje, że literatura jest wszędzie i zaprasza na zbliżający się Apostrof - Międzynarodowy Festiwal Literatury.

Wszystkie te sceny od 13 maja znajdują się w przestrzeni miasta. Pojawiły się nieprzypadkowo i pochodzą prosto z… kart powieści. Ich zadaniem jest wytrącić warszawiaków z codziennego biegu i skierować ich uwagę w stronę czytania. Rozbity samochód przy dworcu Warszawa-Śródmieście nawiązuje do książki Henninga Mankella „Mężczyzna, który się uśmiechał”. empik akcja w wawieZ kolei łóżko z tacą, na której przyniesiono śniadanie ustawione w parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego przy restauracji Na Lato to scena z „Ulissesa” Jamesa Joyce’a, a wanna stojąca na chodniku przy Hali Koszyki jest odniesieniem do „Pamiętnika znalezionego w wannie” Stanisława Lema.

Te trzy instalacje są zapowiedzią zbliżającego się Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury. W ten sposób Empik pokazuje, że literatura jest wszędzie: każdy przedmiot, sytuacja czy nawet rozmowa może mieć odniesienie do naszych lektur.

Akcję uzupełniają zagadkowe posty na profilu Festiwalu Apostrof na Facebooku, zachęcające do odnajdywania literackich skojarzeń oraz literackie papierowe kubki, które w ostatni weekend przed festiwalem pojawią się w wybranych warszawskich lokalach. Miejsca, których charakter zakłada zabawę na świeżym powietrzu, będą serwować napoje w papierowych kubkach, z których można dowiedzieć się, jakie drinki lubił pić detektyw Marlowe, sam Chandler czy Hemingway. Lokale, w których będzie je można znaleźć: Miejsce Chwila, Na Lato, Bar Pacyfik, Cuda na Kiju, Znajomi Znajomych, Nocny Market, który w weekend 17–19 maja wraca na Dworzec Główny oraz klub festiwalowy działający 24–26 maja.

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury odbędzie się 20–26 maja. Miasta festiwalowe to: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice

 

 

 

Katarzyna Pierzchała 3493 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.