To już ostatnie dni na rejestrację sprzedaży papierosów

Do 20 maja każdy podmiot gospodarczy, w tym sklep i hurtownia, który prowadzi sprzedaż wyrobów tytoniowych, musi być zarejestrowany w systemie śledzenia wyrobów tytoniowych Track&Trace - przypomina PIH. Rejestracja jest częścią unijnego systemu śledzenia ruchu i pochodzenia tych produktów.

Rejestracja możliwa jest na stronie https://www.idissuer.pl, natomiast odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz instrukcje, jak złożyć wnioski m.in. o kod podmiotu (EOID) i kod zakładu (FID), znajdują się na stronie https://help.idissuer.pl/Home/. Wiele pytań z zakresu interpretacji przepisów rozwiewa także Ministerstwo Finansów na stronie https://www.podatki.gov.pl/. Można też kontaktować się z infolinią PWPW od poniedziałku do piątku, w godz. 7-15, tel. 732 122 031.

PIH dodaje, że jeśli zgłaszający nie są pewni, czy otrzymali prawidłowy kod, można to zweryfikować na podstawie pierwszych czterech znaków. Kody z systemu produkcyjnego rozpoczynają się od znaków KPL1.

PIH zwraca uwagę, że podmioty uczestniczące w obrocie wyrobami tytoniowymi muszą zarejestrować zarówno podmiot (uzyskają wtedy kod EOID), jak i zakład (kod FID).

Przypominamy, że od 20 maja 2019 r. każda paczka papierosów, a także każde opakowanie zbiorcze zawierające wyroby tytoniowe w liczbie większej niż paczka wprowadzane do obrotu na terenie Unii Europejskiej czy to przez producenta czy też importera musi być zarejestrowane w systemie śledzenia wyrobów tytoniowych Track&Trace. Celem wprowadzenia systemu przez dyrektywę 2014/40 było według Komisji Europejskiej wyeliminowanie z obrotu nielegalnych wyrobów tytoniowych. System wymaga rejestracji producentów, linii produkcyjnych, importerów, dystrybutorów, punktów detalicznych i śledzenia produktów przez wszystkie podmioty uczestniczące w obrocie do ostatniego dystrybutora przed pierwszym punktem detalicznym – czyli sklepem.

Więcej o systemie Track&Trace jest tutaj.

 

 

Katarzyna Pierzchała 5103 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.