Rohlig Suus Logistics: AGD Polacy kupują przez internet

Jeden z największych polskich operatorów logistycznych sprawdził nawyki i zachowania Polaków kupujących duży sprzęt gospodarstwa domowego przez internet. Okazuje się, że kupujemy coraz więcej droższego sprzętu za który najczęściej płacimy ... gotówką.

Według danych Związku Pracodawców AGD APPLiA, pierwszy kwartał tego roku był dla producentów sprzętu AGD bardzo dobry. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku firmy sprzedały do dystrybucji o 6% więcej dużych urządzeń AGD, a ich wartość była aż o 9% wyższa.

E-commerce na fali
Zdaniem ekspertów Rohlig Suus Logistics, lidera firm dostarczających sprzęt AGD w Polsce, motorem napędowym rynku jest zwiększenie popularności sprzedaży online. – Wartość rynku e-commerce dynamicznie rośnie. W tym roku ma ona osiągnąć 50 mld zł. Co ciekawe, Polacy przez internet chętnie kupują nie tylko odzież, książki czy bilety do kina, ale także droższe produkty, takie jak sprzęt AGD. Widać to w liczbie realizowanych przez nas dostaw sprzętu, która się systematycznie zwiększa – mówi Sławomir Wujek, dyrektor produktu dystrybucji krajowej w Rohlig Suus Logistics

Z danych tej firmy wynika też, że pomimo cyfryzacji handlu i coraz większego upowszechnienia płatności mobilnych, klienci wciąż są przywiązani do gotówki. I choć udział płatności online się zauważalnie zwiększa (w Q1 2018 wynosił on 45%, w Q1 2019 już 57%)­ to wciąż niemal co druga dostawa wciąż opłacana jest przy odbiorze.

– Sklepy internetowe oferują dziś zróżnicowane formy płatności elektronicznych – od szybkiego przelewu przez płatność kartą po systemy typu PayPal lub BLIK. Pomimo to klienci wciąż chętnie korzystają z opcji płatności przy odbiorze. Decydując się na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, często chcą najpierw zobaczyć produkt, ocenić, czy jest on zgodny z zamówieniem i czy nie posiada wad. Zwłaszcza, że mogą takiego towaru po prostu nie przyjąć bez żadnych konsekwencji – dodaje Sławomir Wujek.

Wydajemy coraz więcej
Warto też zauważyć, że kupujemy coraz droższy sprzęt AGD. Świadczy o tym rosnąca średnia wartość zamówienia, która w pierwszym kwartale ubiegłego roku wynosiła 1884 zł, podczas gdy w analogicznym okresie tego roku osiągnęła już poziom 1990 zł. Jak podkreśla Sławomir Wujek istotną rolę odgrywa tu zmiana przyzwyczajeń oraz możliwości finansowych klientów.

– Polacy zwracają coraz większą uwagę na klasę energetyczną, wybierając urządzenia zużywające mniej prądu, czy wody. Lubią też nowinki technologiczne – kiedyś możliwość sterowania pralką za pomocą smartfonu była uznawane za fanaberię producenta, dziś jest już niemal standardem. Sprzęt staje się „inteligentny”, a co za tym idzie – droższy. Jednak wraz z rozwojem gospodarczym kraju, rosną także zarobki Polaków, których na taki sprzęt po prostu stać. Dlatego możemy spodziewać się, że wartość koszyka zakupowego będzie się systematycznie zwiększać – mówi ekspert Rohlig Suus Logistics.

Lodówki na wakacje
Jakie sprzęty dużego AGD Polacy kupują najczęściej online? Aż 20% spośród wszystkich dostarczonych towarów stanowią lodówki. Na kolejnych miejscach znalazły się pralki (15%), zmywarki (14%) i piekarniki (12%). Zakupów najczęściej dokonujemy w okresie wakacyjnym (lipiec – wrzesień) oraz przed świętami Bożego Narodzenia (listopad-grudzień). Co ciekawe, kupującymi online i wybierającymi dostawę sprzętu najczęściej są mieszkańcy wsi i miast poniżej 100 tys. osób. W pierwszym kwartale bieżącego roku stanowili oni aż 74% spośród wszystkich klientów e-marketów. Dla porównania dostawy na terenie miast od 100 do 500 tys. mieszkańców stanowią 17% a powyżej 500 tys. – 9% wszystkich dostaw.

Zdjęcie: Shutterstock