Auchan rezygnuje z włoskiego rynku

Francuski potentat handlu detalicznego sprzedał swoją włoską sieć konkurentowi.

14 maja 2019 r. Auchan zawarł umowę z włoską siecią niezależnych sieci detalicznych Conad na sprzedaż niemal całego biznesu Auchan Retail Italia. W ręce nabywcy przejdzie 1600 sklepów pod szyldami Simply i Auchan w kontynentalnej części kraju.

Umowa nie obejmuje 33 supermarketów zlokalizowanych na Sycylii oraz sieci 50 drogerii Lillapois.

– Cieszymy się, że nabyliśmy i przekażemy włoskim przedsiębiorcom sieć dystrybucyjną o wielkiej wartości, która przechodzi przez okres trudności, ale która ma ogromny potencjał i jest uzupełnieniem sklepów kooperatywy Conad – powiedział Francesco Pugliese, dyrektor zarządzający Conad.

 – Nasz biznes był w wielkich kłopotach. Dziś zostawiamy Conadowi firmę w sytuacji finansowej, która pozwoli mu osiągnąć sukces – powiedział rzecznik Auchan.

Przejęcie zostanie sfinalizowane dopiero po zatwierdzeniu przez włoski urząd antymonopolowy.

W ubiegłym roku francuski detalista zamknął już 23 nierentowne sklepy. Od 2017 r. prowadzi natomiast trzyletni plan modernizacji hipermarketów, inwestycji w handel online oraz w mniejszy format convenience. W marcu br. firma zapowiedziała przegląd swoich nierentownych biznesów we Włoszech i Wietnamie.

Według Agencji Reutera włoskie sklepy Auchan przyniosły w 2018 r. ok. 3,6 mld euro obrotów.

Conad to organizacja działająca w ramach ośmiu dużych grup spółdzielczych, centrów zakupów i dystrybucji, zlokalizowanych na terenie całych Włoch z wyjątkiem Sardynii: Nordiconad, DAO, Conad Centro Nord, Independent Associated Merchants, Conad del Tirreno, PAC2000A, Conad Adriatico i Conad Sicilia.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.