Atrium sprzedaje dwa centra handlowe

Atrium European Real Estate Limited pozbywa się kolejnych centrów handlowych: tym razem chodzi o Atrium Koszalin i lubelskie Atrium Felicity. Wartość sprzedaży tych aktywów wynosi 298 mln euro.

Sprzedaż Atrium Koszalin i lubelskiego Atrium Felicity wpisuje się w bieżącą strategię spółki Atrium obejmującą repozycjonowanie portfolio w kierunku dużych, prestiżowych centrów handlowych o dominującej pozycji, w najlepszych wielkomiejskich lokalizacjach oraz w stolicy.

Od 2015 r. do teraz Grupa nabyła aktywa w tzw. pierwszorzędnych lokalizacjach o wartości 0,5 mld euro, natomiast sprzedała aktywa w mniejszych aglomeracjach o wartości 0,7 mld euro. Tym samym zmieniła skład swojego portfela ze 153 nieruchomości położonych w siedmiu krajach na 32 w czterech krajach.

Zawarta właśnie umowa o wartości 298 mln euro, co na dzień 31 marca br. stanowi około 3% więcej niż ich wartość księgowa, dotyczy sprzedaży dwóch centrów handlowych w Polsce na rzecz funduszu ECE European Prime Shopping Centre Fund II, będącego pod zarządem niezależnego towarzystwa funduszy inwestycyjnych ECE Real Estate Partners.

- Jestem bardzo zadowolony, że doprowadziliśmy do sprzedaży tak znaczącej części naszego portfolio powyżej jego wartości księgowej – mówi Liad Barzilai, dyrektor generalny Grupy Atrium. - Wpływy ze sprzedaży wykorzystamy do dalszej optymalizacji naszego bilansu oraz rozwoju portfolio w kierunku dominujących centrów handlowych w największych miastach na naszych podstawowych rynkach - dodaje.

Do Atrium należą obecnie 34 centra handlowe, w tym 22 znajdują się w naszym kraju. Jeszcze przed rokiem Grupa miała 46 obiektów, w tym 21 nad Wisłą. W ubiegłym roku deweloper opuścił rynki rumuński i węgierski, sprzedając pięć ostatnich galerii w tych krajach. Stolica Polski odpowiada obecnie za 33% portfela Grupy i ma 48% udział w jego wartości. Atrium zarządza w Warszawie m.in. Domami Towarowymi Wars Sawa Junior przy ulicy Marszałkowskiej. 

 

Katarzyna Pierzchała 5109 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.