Netto wycofuje się ze Szwecji

Salling Group, właściciel dyskontowej sieci Netto, obecnej także w Polsce, sprzedał swoje szwedzkie sklepy.

Szwedzka sieć Coop poinformowała o podpisaniu umowy przejęcia szwedzkich sklepów Netto. Chodzi o 163 placówki, które zostaną przekształcone na nowy format sklepu Coop. Sprzedającym jest duńska firma konsumencka Salling Group, największa firma konsumencka w Danii, która prowadzi sieć Netto w Danii, Niemczech, Polsce i Szwecji.

W ostatnich latach Coop dokonał milionów inwestycji w swojej sieci sklepów. Pięć formatów sklepów stało się dwoma - Stora Coop i Coop. Inwestycje przyniosły rezultaty w postaci bardziej zadowolonych klientów, a sprzedaż sieci w 2018 roku po raz pierwszy od wielu lat wzrosła. Sklepy Coop znajdują się głównie w Sztokholmie, Mälardalen, Östergötland i zachodniej Skanii.

 - Robimy dzisiaj historyczny krok, przechodząc z 240 do 400 sklepów. Netto zręcznie zbudowało silną sieć sklepów w południowej Szwecji, która z niecierpliwością czeka na inwestycje i dalszy rozwój jako Coop - mówi Christian Wijkström, dyrektor generalny Coop Butiker i Stormarknader.

Szyld Netto, założony w 1981 r. po raz pierwszy pojawił się w Szwecji w 2002 roku.

 - W Salling Group jesteśmy bardzo zadowoleni z tej transakcji, bo oznacza ona, że ​​możemy skoncentrować nasze inwestycje na mniejszej liczbie rynków i dalej skupiać naszą działalność na korzyściach dla klientów w Danii, Polsce i Niemczech - mówi Per Bank, prezes Salling Group.

​​Netto zostanie ostatecznie zintegrowane z operacjami Coop Butiker i Stormarknader. Planuje się, że sklepy zostaną stopniowo przekształcone w sklepy Coop z szerszą gamą produktów spożywczych.
Porozumienie w sprawie przeniesienia działalności obejmuje również 2000 pracowników w Netto.
Umowa wymaga zgody szwedzkiego organu ochrony konkurencji.

Obroty Coop Butiker & Stormarknader AB wynoszą 16 mld szwedzkich koron (ok. 4 mld zł) i zatrudniają 7500 pracowników. Właścicielem jest Coop Sverige AB, który z kolei jest własnością Stowarzyszenia Spółdzielczego i Stowarzyszenia Konsumentów w Sztokholmie.

Zdjęcie: Coop

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.