Sklepy już mogą rejestrować się w systemie track&trace

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych uruchomiła dzisiaj rejestrację podmiotów gospodarczych, w tym sklepów i hurtowni, które prowadzą sprzedaż wyrobów tytoniowych. Rejestracja jest częścią unijnego systemu śledzenia ruchu i pochodzenia tych produktów.

Rejestrować się można już na stronie www.idissuer.pl. – To dobra wiadomość dla 100 tysięcy detalistów i 900 hurtowni w naszym kraju, choć oczywiście są obawy, czy wszyscy zdążą zarejestrować się w sześć dni roboczych, jakie pozostały do uruchomienia systemu, który musi działać od 20 maja br. – mówi Maciej Ptaszyński, dyrektor Polskiej Izby Handlu.

Zwraca przy tym uwagę na jeszcze jedną kwestię. – Wierzymy, że system wytrzyma obciążenie pierwszych dni oraz zwracamy się z prośbą do wszystkich mediów, o jak najszersze informowanie o rozpoczętej możliwości rejestracji. Poziom wiedzy na ten temat wśród wielu detalistów jest niestety niski, a wszyscy, którzy chcą sprzedawać papierosy wyprodukowane po 20 maja br., muszą być w systemie zarejestrowani – dodaje Ptaszyński.

Podobne wątpliwości mają zarządzający Polską Grupą Supermarketów. - Wyrażamy obawy, że 10-dniowy okres na rejestrację w systemie może być niewystarczający - mówi Michał Sadecki, prezes Polskiej Grupy Supermarketów. - W przyszłym tygodniu dziesiątki tysięcy sklepów i podmiotów gospodarczych będzie rejestrować swoją działalność, co może doprowadzić do przeciążenia nieprzetestowanego jeszcze systemu – tłumaczy.

Zdaniem PGS tryb wprowadzenia nowego rozwiązania jest zbyt szybki i nieuwzględniający czynników losowych, co może przełożyć się na możliwość handlu wyrobami tytoniowymi. Jak podał Dziennik Gazeta Prawna, opóźnienia we wdrażaniu systemu wynikały m.in. z konieczności dostosowania go do unijnego systemu integrującego dane z wszystkich krajów członkowskich, a w tym wprowadzane są zmiany przez tworzącą go szwajcarską firmę.

Więcej o systemie śledzenia ruchu i pochodzenia wyrobów tytoniowych jest tutaj.

 

Katarzyna Pierzchała 5103 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.