Metro negocjuje z deweloperem

Metro ma faworyta do przejęcia sieci hipermarketów Real: negocjuje wyłącznie z konsorcjum utworzonym przez firmę deweloperską Redos.

Jak donosi Lebensmittel Zeitung, osiągnięte porozumienie ma na celu sprzedaż całej sieci Real konsorcjum Redosa. Jednak Metro będzie początkowo posiadać 24,9% udziałów w działalności operacyjnej Reala. Grupa zachowa jednak opcję sprzedaży tych udziałów, która może być zrealizowana najwcześniej po trzech latach.

Real jest obecnie wyceniany na ok. 1 miliard euro. Metro chce zakończyć transakcję jeszcze przed wakacjami. Jednak to, czy i na jakich warunkach dojdzie do porozumienia, zależy od dalszych negocjacji. W skład konsorcjum Redosa wchodzą także partnerzy finansowi Morgan Stanley i ECE. Zgodnie z informacjami LZ, w kontakcie z deweloperem pozostaje największy niemiecki detalista, spółdzielcza grupa Edeka, która wciąż ma nadzieję na przejęcie nawet 100 lokalizacji. Real, niegdyś obecny także w Polsce, a obecnie działający już tylko w Niemczech, liczy 279 placówek i zatrudnia 34 tys. pracowników.

Powrót Redosa do wyścigu o Real jest pewnym zaskoczeniem; cztery tygodnie temu rozmowy między Metro a konsorcjum zostały przerwane jako pierwsze ze wszystkich negocjacji. Od tego czasu za najbardziej prawdopodobnego kandydata do przejęcia hipermarketów Metro AG uważano konsorcjum skupione wokół X + Bricks, powiązane z Kauflandem. O planach dyskontera dotyczących przejęcia Reala pisaliśmy na handelextra.pl tutaj.

Metro AG w I półroczu 2018/2019 roku, zakończonym w marcu miało z powodu odpisów na Real  459 mln euro straty.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.